| Caitlin1426 a întrebat:

Uite cum sta treaba. Semestrul trecut notele de la teze se calculau doar 15% din medie asa ca nu i-am dat prea mult interes deoarece aveam celelalte note bune și m-am gândit ca nu o sa îmi coboare chiar asa media, deșii totuși m-am străduit sa iau o nota cat mai mare. In fine tot nota mica am luat la mate. Ei bine azi am aflat ca semestrul acesta nota de la teza conteaza 75% asa ca m-am gândit sa ma pun pe învățat! Ideea e ca nu prea înțeleg matematica, nu știu aproape nimic. Si din cauza aceasta mi-e frica sa nu iau o nota mica la teza și sa se întâmple sa îmi scadă mult media sau și mai rău sa rămân corigenta! Eu am avut mereu note mari, am luat premii, mențiuni, am luat chiar și premiul 1 și 2 dar acum mie foarte frica de matematica...
Cea ce vreau sa va cer este un sfat! Un sfat prin care sa ma ajutați sa fac cumva sa iau note mari la mate mai ales în teza.
Nu știu, cei care învățați bine la mate puteți sa-mi spuneți cum reușiți sa înțelegeți toate calculele alea inutile? Mi s-a spus sa fiu atenta la ore ca acolo învăț jumătate din lecție.Am încercat dar în zadar! Daca știți ceva care ma poate ajuta va rog mult de tot sa-mi spuneți! Dau FUNDA răspunsului care ma ajuta cel mai mult!

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Nu exista diferente intre semestre cu privire la valoarea tezei. Vei putea invata bine daca: inveti formulele, teoremele, vezi cateva modalitati de rezolvare a unor probleme. Conteaza foarte mult sa ai atata rabdare incat dupa ce vezi toate modalitatile de rezolvare din caiet si manual sa rezolvi singura cat mai multe probleme.Succes!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In primul rand ca matematica nu este pentru tocilari. Apoi, daca cineva vrea sa si studieze, atunci se poate folosi si de manuale.

| GuessWho_8056 a răspuns:

Pff. e greu, ha?
Dovada ca nu ai exercitiu, incearca niste meditatii, acolo o sa ti se explice pe intelesul tau, acasa poti lucra foarte mult ca sa le fixezi foarte bine. succes!