| yoonny a întrebat:

Buna,unde pot sa citesc online carte Tristan si Isolda?

fundabig grin

1 răspuns:
| Nx001 a răspuns:

Uite aici am partea 3
Tristan, cu sufletul îndurerat, se supuse legilor cavalerești. Cu o ceată de cavaleri, se îmbarcară pe o corabie spre Irlanda, în chip de neguțători. Ajunși în Irlanda, aflară că regele hotărâse să-și dea fata de nevastă celui care va ucide un balaur ce mânca în fiecare zi câte o fată. Tânărul ucise balaurul, apoi căzu la pământ, amețit de miasmele ce le scosese monstrul prin răsuflarea lui. Fu dus la palat și îl îngriji chiar Isolda, care îl recunoscu fericită pe cântărețul găsit pe mare. În timp ce el zăcea, ea îi curăță hainele și armele. Zări o știrbitură pe tăișul săbiei și își aminti că în capul unchiului ei Morholt se găsise o bucățică din sabia care îl ucisese. Aduse bucățica. Se potrivea perfect la sabia tânărului și ea își dădu seama că era prințul Tristan, cel dușmănit de irlandezi.

Tatăl Isoldei însă, aflînd de la Tristan că a venit să o ceară de soție pentru unchiul lui, și că fata lui va deveni regina Cornwalului, îi potoli pe cavalerii irlandezi și făcu pe loc nunta dintre Isolda și Marc – reprezentat de nepotul său, Tristan.

Îndurerați, Tristan si Isolda porniră pe mare către Tintagil. Acolo, Isolda fu regină, iar Tristan un baron ce respecta regulile cavalerești, deși le plângea sufletul la amândoi. Un dușman al lui Tristan și-a dat seama de asta și l-a făcut bănuitor pe regele Marc. Acesta i-a cerut lui Tristan să părăsească țara. Dar cei doi trebuiau să-și ia bun-rămas și regele știa asta. Îi pândi când se întâlniră în ascuns și fu mulțumit când îi auzi vorbind cu nevinovăție și luîndu-și rămas bun pentru totdeauna. Se rușină și îi ceru lui Tristan să nu mai plece, dar să nu vorbească cu regina decât în prezența lui.

Totuși regele stătea la pândă. Plecă odată cu toți cavalerii, mai puțin Tristan. Acesta încercă să vorbească cu Isolda, dar regele și cavalerii îi surprinseră. Tristan reuși să fugă, dar pe Isolda, regele nebun de mânie o dădu leproșilor. Când aceștia tocmai o târau de păr pe drum, Tristan sări și o eliberă, fugind cu ea în pădure. Tristan si Isolda trăiră acolo vreo doi ani, dar un călugăr îl convinse să i-o întoarcă pe Isolda regelui Marc, care era gata să-i ierte.

Tristan porni să cutreiere prin lume, fără a putea să-și scoată iubirea pentru Isolda din inimă, după cum nici ea nu îl putea uita pe el. Ajunse la regele Arthur și deveni unul dintre cavalerii săi, luptând în toate războaiele sale. S-a mai dus, în ascuns, de trei ori să o vadă pe iubita inimii lui. A treia oară regele Marc află și puse un om să-l săgeteze pe Tristan cu o săgeată otrăvită, când se va afla într-o luptă. Așa se întâmplă și Tristan simți că i-a venit vremea să moară. Trimise veste Isoldei să vină să își spună rămas bun. Isolda veni, orice ar fi spus soțul ei. Veni și muri alături de Tristan. Au fost înmormântați la Tintagil, el fiind nepotul regelui, iar ea find regina. De pe mormintele lor a răsărit câte un trandafir, iar florile s-au îmbrățișat. Regele a poruncit să fie tăiați, dar ei au crescut mereu și mereu, până când i-au lăsat în pace. Iubirea dintre Tristan si Isolda a biruit până la urmă.
Sfârșit