| Aannooonniimm a întrebat:

Răspunsul + explicație la următoarea întrebare: "În jurul focului de tabără sunt așezați 9 prieteni Andrei, Barbu, Costel, Dinu, Emil, Florin, Gică, Horia, Ion. Andrei are la dreapta pe Horia și la stânga pe Ion. Florin are la dreapta pe Costel și la stânga pe Barbu. Horia și Barnu sunt așezați alături. Cine stă la sânga lui Gică?".

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai nu prea avem cum sa aflam din moment ce nu ai zis nimic de Costel, Dinu si Emil.

| Aannooonniimm explică (pentru Bondarel99):

Este o problemă de logică. Exact așa sunt datele problemei.

| Aannooonniimm explică (pentru Bondarel99):

Este o problemă de logică. Exact așa sunt datele problemei.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Aannooonniimm):

Pai la stanga lui Gica poate sa stea Costel, Dinu ori Emil, dar sunt putine date pentru a afla. Deseneaza un cerc si tine cont de datele astea, o sa reusesti sa afli doar jumatate din cerc.

| raMLesS a răspuns:

Nu l-ai mentionat pe Emil, el sta in stanga lui Gica, daca nu e Emil e Ion, dar Emil e sigur.
N-am ce explicatie sa-ti dau, fa si tu in painthee hee

| mastadont a răspuns:

Nici pe dinu. E cam greu să ne dăm seama exact. Măcar unul mai trebuia menționat.

| Făgăraş a răspuns:

Gica il are in stanga pe Dinu, deoarece sunt prezentate doua cazuri: il avem Pe Andrei la mijloc, iar pe Horia si Ion ( cei care vor sta in dreapta si stanga ) asezati in enumerarea facuta de tine ( si poate preluata din cerinta exercitiului ), unul langa altul, La fel si Costel in mijloc iar cei din dreapta si stanga lui enumerati unul langa altul. Insa eu am gasit explicatia aceasta: Ion, care este in dreapta lui Andrei este in fata lui Horia, care este in stanga lui Andrei, in enumerare; iar Costel, care este la dreapta lui Florin, este inainte de Barbu! Deci Gica il va avea pe Emil la dreapta si la stanga pe Dinu!
Chiar te rog sa revi cu raspunsul, sunt curios sa vad daca am zis bine!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Făgăraş):

Ion e in stanga lui Andrei nu in dreapta lui.

| Făgăraş a răspuns (pentru Bondarel99):

Da, ai dreptate! m-am incurcat!

| Făgăraş a răspuns (pentru Bondarel99):

Trebuie incadrat in cerc Gica cu Emil si Dinu!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Făgăraş):

Da, dar nu se stie cum laughing

| Făgăraş a răspuns (pentru Bondarel99):

Cu forta tongue