| ecaterina30luciana a întrebat:

Urmează peste o săptămână sa am prima mea călătorie cu trenul spre București si am câteva nelămuriri si din păcate doamna de la casa de bilete nu m-a lămurit mai deloc. Daca cineva este aici si vrea sa ma ajute ii multumesc enorm.
O să las cam multe intrebari, sper sa nu deranjeze.
Cum imi dau seama care este trenul meu?
Ușile, care e toată treaba cu ele? Se deschid singure sau trebuie sa le deschid eu si daca eu cum?
Cum imi găsesc vagonul meu căci eu am văzut pana acum doar cifrele 1 si 2 pe vagoane nicidecum 4, vagonul pe care il am eu?
Iar daca greșesc vagonul si trebuie sa trec in următorul cum fac?
Sper sa nu ma judece cineva dar nu am mai fost niciodată cu trenul
Multumesc mult

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

1. Fiecare gara are un cate un panou, electronic sau nu, care arata cursele din ziua respectiva. Ai acolo, printre altele, numarul trenului, destinatia si linia de la care pleaca. De asemenea, se va anunta vocal cu cateva minute inainte de venirea sau plecarea unui tren. Mai presus de toate astea, ai biroul de informatii care iti este la dispozitie.
2. Trebuie sa le deschizi tu. Unele au buton, altele un fel de maner.
3. Scrie pe fiecare vagon numarul. O sa-l vezi si pe al patrulea sigur.
4. Pur si simplu deschizi usile dintre vagoane si treci.
Daca mai ai si alte intrebari, poti reveni cu un reply.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu toate garile au panouri, sunt unele parasite si vai de capul lor care nu au nici macar casa de bilete. Te uiti pe net la orar, daca exista panou esti norocoasa, daca nu, se anunta, la un microfon,, Trenul x cu destinatia bla - blu, vine la ora x si pleaca spre'' - da toate datele, inclusiv statiile prin care trece, deci daca te duci la peronul care trebuie si esti atenta la doamna care vorbeste in microfon, n-ai cum sa nu-l nimeresti si daca nu esti sigura, intrebi oamenii din jur.

| Ineys a răspuns:

Scrie pe tren unde merge si il anunta doamna/domnisoara prin statie.

Usile au un buton pe care apesi.

Vagonul... il poti intreba pe nas sau intrebi alti oameni.

Ca sa treci in urmatoru vagon stai in picioare pana la prima statie, te dai jos si schimbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. am călătorit cu trenul ultima oară acum vreun an și de vreo 10 ori toată viața, dar din ce țin minte e afișată acolo linia pe care vine trenul.
2. Nu-ți imagina că e un metrou / autobuz cu uși electrice, le deschid cei care coboară / cei care urcă, nu e o filosofie.
3. Nu scrie pe toate afară, ori numeri, ori e scris pe uși înăuntru
4. Pur și simplu, mergi în față / spate spre locul unde e vagonul tău.