| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati`ma si pe mine cu un mic sfat.
Am o mica problema... Dar care poate fi rezolvata, numai ca am nevoie de multe sfaturi.
Sunt pe ultima 100 de metri, si nu reusesc sa invat.In general invat destul de bine. Dar vreau mai mult.Pt mine e putin.
Nu reusesc sa invat cum sa invat!
De exemplu.Sunt la scoala, din cauza unor colegi de ai mei nu pot sa fiu atenta la ore deoarece imi distrag atentia.Chiar daca fac tot posibilul sa ma concentrez la ore. Dupa ce ma intorc acasa imi fac tema la vreo materie care cred ca e mai usoara pentru mine. iar in rest evit totul.Chiar daca imi doresc foarte mult sa invat.
Din cauza netului pierd foarte mult timp.Nu mai sunt concentrata asupra invatatului. Daca citesc o carte, orice imi distrage atenita si nu pot fi concentrata.Atat de mult urasc asta.
Nici unui copil nu`i pace scoala, dar totusi trebuie sa invatam.
Mie nu`mi place deloc matematica.Nu inteleg mai nimic.Problema e ca de la inceput de pe clasa a5a am avut o profesoara foarte in varsta care nu`i pasa de noi.Nu intelegeam nimic din ce preda.Si pana in ziua de azi am intalnit profesori de matematica asemanatori. Din cauza ca nu intelegeam nimic la matematica m`am descurajat si am inceput sa nu mai pot invata.
Sunt descurajata.Chiar nu stiu ce sa fac sa`mi revin... Sa invat.
Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
Va rog din tot sufletul sa ma ajutati.

8 răspunsuri:
| Kassandra1408 a răspuns:

Iti recomand niste exercitii de concentrare care pot fi facute acasa si nu iau mai mult de 10-15 min/zi. De asemenea, te poti duce la magazinul naturist si poti cumpara memo on (niste pastile cu extracte din plante indiene pentru concentrare) si un tonic general.
http://www.successconsciousness.com/......000005.htm
http://ezinearticles.com/? How-to-Increase-Concentration-Power&id=2155332
Sper sa te ajute :*

| Silvia_6960 a răspuns:

Am trecut printr-o situatie asemanatoare, si la fel ca si tine eram distrasa de orice din jurul meu, insa stii ce am facut? Cand ajungeam acasa de obicei ma puneam imediat la calculator, ei bine am rugato pe mama sa imi ascunda cablul de la net, si asa neavand ce face m-am apucat serios de invatat. Cat despre colegii de la scoala stiu ca este foarte greu, fiindca eu am o clasa in care doar vreo 4 incearca sa fie atenti la ore, si din acest motiv m-am mutat in fata exact fata in fata cu profesorul ca sa nu pot sa fiu distrasa. Trebuie sa gasesti o solutie ca sa nu mai fi "tentata" sa lasi invatatul. Este destul de greu dar pana la urma am reusit sa ma echilibrez.Succes!:*

| zafrina a răspuns:

laughing patesc asta zi de zilaughing inainte eram ashezata in banca cu un baiat Richard. pur si simplucn sta langa el rade tot timpul laughing si asa intram in belele
acum diriginta ma mutat in fata toti profii is cu ochii pe mine insa inteleg si eu ceva din lectie
profesorul meu de mathe nu stie sa predeie la clasa
pe langa ca este direktorul scolii e si prost big grin

nu pre da nimic bine

si mai are si ociuda pe mine d enuti inchipui

eu am inceput sa merg la ore.si ma ajutat considerabil

desi profu nu-mi da nota pe care o merit macar inteleg acum mai bine matematicaawinking

| KhloeAfterDark a răspuns:

Ei bine asta chiar e o problema! Fratele meu, care acum e cu 3 ani mai mare decat mine, invata la o scoala foarte proasta.Nici o profesoara (care de altfel erau tinere, machiate, coafate, cu unghii de 1 metru) nu-i pasa de elevii ei. Sa-i fi vazut caietele de dictare! Chiar si la 17 greseli tot FB ii punea.Deci,primii 3 ani de scoala n-a invatat nimic. S-a mutat la scoala la care suntem amandoi acum, si a trebuit sa-si revina. In clasa a 5-a nu stia inmultirile! I-a luat ceva, dar si-a revenit complet, si acum e in ritm cu ceilalti copii.Problema ta se pare ca este cauzata ceva si din cauza fostei invatatoare, si din cauza colegilor si calculatorului. Ar trebui sa :
- iti blochezi calculatorul. daca nu te poti opri, pune-ti o parola (pe care totusi sa n-o uiti, mai ai nevoie de materiale scolare), si lipeste-ti un biletel care sare in ochi pe care sa scrie "Concentreaza-te la scoala! Uita de internet!" sau ceva care sa te convinga, si cand vrei sa-l aprinzi pentru nimicuri, ci nu scoala, iti vei aminti vazand biletelul.
- roaga-ti invatatoarea sa te mute de langa acei copii care te deranjeaza in ore. daca toti sunt asa, singura solutie ar fi sa te lupti cu tine insati! Daca ai un scop, trebuie sa te lupti pana il vei atinge, chiar si daca 20 si ceva de copii iti atrag atentia.
- matematica nici eu n-o sufar. Dar ce sa facem? Ne trebuie, altfel ramanem pacalite la chiosc, fiindca ti-a luat toti banii, fara sa-ti mai dea generosul rest inapoi.Matematica este peste tot in viata, toate materiile sunt importante, asa ca ce sa facem? De cand am inceput sa fac in plus acasa la mate, e mai frumoasa acum.Pregateste-ti un caiet(pe coperta scriind "Concentreaza-te! Poti fii cea mai buna!" ceea ce-ti va ridica moralul) si in fiecare zi incearca sa scrii cat poti, dupa ce iti scrii si inveti pentru scoala. Daca ai fost supra-solicitata in aceea zi, nu e nevoie sa scrii, dar nu te scuza asa in fiecare zi, caietul ramanand gol.
In legatura cu fosta invatatoare nu putem face nimic, dar poate caietul de exersat te va mai ajuta.
- Atentie! Cand vrei sa inveti, respecta regulile principale:
Evita orice sursa de distragere (TV, telefon, computer, familia ta)
Potriveste-ti pozitia si lumina (Ia o pozitie confortabila, dar statul intinsa in pat te va adormi, nu te vei concentra si doar vei lancez pe pat cu caietul in mana, asa ca incearc asa stai dreapta intr-un fotoliu confortabil sau pe canapea.Lumina nu trebuie sa fie nici prea puternica, nici prea inchisa, altfel iti vei obosi ochii foarte tare)
Concentreaza-te asupra materialului de invatat (cartea\caietul). Nu poti invata dupa un caiet cu scris sters.Si daca ai prea mult de invatat, fa-ti rezumatul pe o ciorna, poate te va ajuta.

Spe ca te-am ajutat si ai avut rabdare sa-mi citesti mesajul!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu un lucru: daca vrei sa inveti, inveti chiar daca ai net, iar la scoala colegii iti atrag atentia si se intampla asta pentru ca ceea ce zic ei ti se pare mai interesant decat ceea ce preda profesorul/profesoara.Tot ce ai nevoie este putina vointa si incurajare din partea parintilor pe care ar trebui sa ii rogi sa iti puna meditatii la matematica daca zici ca nu intelegi nimic.
Bafta la invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2+654+789+2=

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt in clasa a5a si am aceeasi problema dar ca sa iti revii trebuie sa o rogi pe doamna/domnul sa iti mai spuna inca o data si atunci o sa iti spuna mult mai explicit sau o sa te scoata la tabla sa faci un exercitiu in care sa folosesti aceea formula. eu asa fac si am inceput deja sa merg la olimpiade si concursuri daca nu merge i-ati un meditator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Transformati in centimetri : a) 20 mm; 60 mm; 300 mm; 670 mm.