| Cdzgariat a întrebat:

Bunahappy! Va rog frumos care va stiti cu engleza sa imi definiti pe romana in mare toate timpurile pe limba engleza.La scoala Doamna profesoara ni le-a dat pe engleza si fiecare are 1 pagina... e mai greu sa le pricep, vreau sa ma pun sa le invat nu mecanic ci sa le inteleg. Va rog din suflet!

Multumesc anticipat! FUNDA restul voturiwinking:*

Răspuns Câştigător
| BuBu_6612 a răspuns:

Pai ca sa fiu sincera pana acum. ( in clasa a 7-a acum intru in a 8-a ) am invatat 12 timpuri in limba engleza. Acestea sunt :

1.Present Simple
2.Past Simple
3.Present Continuous
4.Past Continuous
5.Past Perfect Simple
6.Present Perfect Simple
7.Present perfect Continuous
8.Past Perfect Continuous
9. Future Simple
10."Be going to" Future
11. Future Continuous
12. Future Perfect

Nu stiu cum sa ti le explic dar eu una le-am invatat cu formule :

Unde vezi "Verb (1)" inseamna prima forma a verbului! Si unde e (+) este la forma afirmativa, (-) la forma negativa, (?) la forma interogativa!

1 : Verv (1) + (e)s
2 : (+) Verb(1) + ed
Verb (2)
(-) Didn't + Verb (1)
3 : Verbul "BE" la prez. + Verb ( cu terminatia ing)
4 : Verbul "BE" la trecut (was - were) + Verb (1) (cu terminatia ing)
5 : "had" + Verb (3)
6 : "have" sau "has" + Verb (3)
7 : "have" sau "has" + "been" + Verb (cu terminatia ing)
8 : "had" + "been" +Verb (1) (cu terminatia ing)
9 : (+) will + Verb(1)
(-) won't + Verb (1)
10 : Verbul "BE" la prez. + "going to" + Verb (1)
11 : will be + Verb (cu terminatia ing)
12 : will have + Verb (3)

Cam astea sunt sper ca te ajuta si ca le intelegi. Daca or mai fi altele sorry dar eu n-am auzit de ele happy. Fundaa? smug