| facetoface0123 a întrebat:

Buna happy Voi cine credeti ca a fost prima sotie a lui Adam: Lilith sau Eva?

Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

M-ai facut curioasa si am cautat despre Lilith. Sunt foarte sincera cand spun : nu am mai auzit niciodata de ea.
Eu nu stiam ca este posibil ca sa fi fost inca o femeie inaintea Evei. Sincer nu stiu ce sa cred, am ramas un putin uimita dar totusi am gasit acum pe net ca in În mituri evreieşti se crede ca Lilith a fost prima conform legendei Cabala. Eu sincer tot Eva cred ca a fost prima. cred ca multa lume nu stie de Lilith, cum nu am stiut eu pana in momentul acesta si toti stiu ca Eva a fost prima. Eu sincer tot asa cred, dar. se zice ca LiLith a fost izgonita la un moment dat si l-a luat pe Diavol de sot iar apoi sa razbunat pe Adam si la facut sa manance din marul otravit. Eu cred ca a existat Lilith, dar nu stiu ce sa zic despre faptul ca ea a fost prima. Cred ca a existat deoarece atunci cand o persoana zice "Satana" este de gen feminin iar in Biblie scrie de cele mai multe ori "Satan" si cum am zis mai sus ea cica a plecat cu diavolul si este posibil ca ea sa fie SATANA. "Uneori se trasa un cerc magic în jurul patului nou-născutului, cerc pe care se scriau numele a trei îngeri însoţite de cuvintele : " Alungată să fie Lilith " sau " Fereşte acest copil de tot răul."

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru EuSiCuMine):

Satana e un nume unisex nu stim dac ii spune lu LILITH sau lu LUCIFER bine numele sunt asemanatoare si bine zii un mit deci nu stim daca e adevarat sau nu.

13 răspunsuri:
| JustMe5930 a răspuns:

Eu nu am auzit in viata mea de Lilith asta. O gasesc pe wikipedia? Si nici nu cred ca spune pe undeva prin biblie cum ca ar fi existat...Mai ales daca se spune ca era si vampir.Asta ar insemna ca vampirii exista si ca am sanse sa-l intalnesc pe Edward Cullen.

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Eva

| Annie a răspuns:

Eva si Lilith sunt una si aceeasi persoana.

| Annie a răspuns:

Ma scuzati pentru eroarea din raspuns. Cu Eva s-a casatorit, amandoua au fost create din coasta lui adam.Adam cu Lilth sau iubit foarte mult dar ea a fost izgonita din Eden(Rai) si s-a casatorit cu sarpele mai apoi razbunandu-se pe Adam si Eva ispitindu-i cu marul.O alta versiune prezintă pe Lilith că fiind prima soție a lui Adam, înainte de Eva. Adam s-a căsătorit cu ea pentru că obosisese să se acupleze cu animalele. El a încercat să o determine pe Lilith să stea sub el în timpul actului sexual, însă aceasta a refuzat, nesatisfacandu-i nevoia de dominație. L-a blestemat pe Adam și l-a părăsit, îndreptându-se către casa ei de lângă Marea Roșie. Adam s-a plâns lui Dumnezeu, care a trimis trei îngeri pentru a o aduce pe Lilith înapoi în Eden, însă aceasta i-a sfidat pe cei trei îngeri, blestemandu-i. Cât timp a petrecut la Marea Roșie, Lilith devenise amanta demonilor, făcând câte 100 de copii în fiecare zi. Cei trei îngeri spuneau că Dumnezeu îi va lua toți acești copii dacă nu se va reîntoarce la Adam.Din nou Lilith a refuzat, fiind pedepsită ca atare.
Acesta a fost momentul în care Dumnezeu i-a dăruit-o lui Adam pe Eva, cea cuminte și supusă, exact opusul lui Lilith.

| JustUs4ever a răspuns:

Eva

| Razvanel93 a răspuns:

Din cunostiintele mele doar 2 oameni erau in Eden(rai) Adam si Eva.happy

| someOne_8792 a răspuns:

EVA...de unde ai scos-o pe Lilith?

| facetoface0123 explică:

Eu nu stiu ce sa cred... de spune despre Lilith ca a fost femeia-vampir. asta dupa ce Dumnezeu i-a luat sotul iar propriii săi copii făcuţi cu demonii au fost luaţi de către El în urma refuzului său de a se reîntoarce la Adam... thinking parerile sunt impartite.

| facetoface0123 explică:

Se pare ca parerile sunt impartite... Lilith, femeia-vampir, a fost creata din tarana, din cate am aflat eu, nu din coasta lui Adam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta Eva

| emma_8868 a răspuns:

Eva

| Pacurar_Paul_1992 a răspuns:

Lilith E prima! Si a fost creata dupa imaginea lui Dumnezeu nu a oamenilorhappy