| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin ghid de ala de la agentiile de turism, stiti voi, cind ajungi in tara in care vrei sa petreci vacanta, la aeroport te asteapta o masina care duc toti oamenii care au luat bilet de la agentia respectiva si ii duce la hotel.si in masina aia este o fata care povesteste despre tot ce se vede in jur ..cred ca ati inteles.
Intrebare: Ce profil trebuie sa studiezi la liceu? La ce facultate trebuie sa dai? Unde te angajezi dupa?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, tu nu prea stii nici sa vorbesti/scrii romaneste; cum crezi ce te vor intelege bietii turisti? Nici romani daca ar fi, si tot n-ar pricepe ce vrei de la sufletul lor.

| FrumoasaTa a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu stiu cum sa explic ceea ce vreau happy

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru FrumoasaTa):

Daca ai sti romaneste, ai sti si sa explici. In plus, nu suntem chiar toti de pe-aici atat de redusi mintal incat sa nu stim ce-i ala un ghid turistic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista facultate de turism

| neutrino a răspuns:

Faci orice liceu bun iti doresti, dupa care faci o facultate de profil "turism", si eventual o a doua specialitate de limbi straine.

| Anca2999 a răspuns:

Am un amic care a intrat la liceu economic pe profil cu specializare de turism big grin Deci ceva in genul asta trebuie sa cauti, iar apoi dupa liceu, am impresia ca dai la litere, cred. Pt angajari intrebi chiar la agentii de turism.

| simii13 a răspuns:

Sunt licee cu profil de turism. eu am fost in Constanta la unul din ele... si la facultate. am depus dosarul la Geografia Turismului. dar sa ajungi ghid trebuie sa stii destul de bine engleza probabil si franceza. poti sa ajungi la o facultate de turism chiar daca liceul nu e neaparat de turism. Nu e greu. important e sa-ti placa.