| BlueButterfly97 a întrebat:

Vreau să încep să citesc cărți de dezvoltare personală dar nu știu cu ce să încep. Ce îmi recomandați? Dar aș vrea ceva mai ușor pentru început ☺️

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu critica altora,incepe cu asta,invata din critica altora si din greselile din trecutul tau, daca nu esti sigur de ce decizi sa iei in viata citeste niste carti despre etica, moralitate, cat despre dezvoltarea personala hai sa incepem cu ceva, ca multi fac liste si nu fac nimic, zi-mi cu ce vrei sa incepem?

| BlueButterfly97 explică (pentru RAY):

Hmm. Aș începe cu ceva legat de controlul emoțiilor

| RAY a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Pentru asta ai nevoie de rabdare, scrie intr-un jurnal ceea ce simti, incearca sa te descoperi pe tine insati apoi lucreaza la tine, va fi ceva de durata

| Digikey a răspuns:

Capra cu 3 iezi.
Este despre increderea in sine si deschiderea la schimbare parasind zona de confort.Problema reala de fap este FRICA, frica privind implicatiile care pot aparea asupra stimei de sine si a imaginii personale. Daca poti trece peste frica si poti vedea ce inseamna de fapt simplul refuz, fara a-l interpreta, lucrurile se vor simplifica si vor deveni mai clare.

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Uite-te pe site ul o carte pe saptamana si acolo o sa vezi o gramada de recomandari bune, e si la Pera Novacovici il ador pe omu asta

| Teffan a răspuns:

Iti recomand tot ce tine de spiritualitate autentica(exclus crestinismul si New Age).

Occidentalii au scris doar porcarii pe tema dezvoltarii personale.
Daca nu citesti pe cineva de teapa lui Allan Watts(care e extraordinar), atunci poti ignora pe absolut oricine din vest si sa te apuci sa citesti spiritualitatea autentica orientala.(care nici macar nu poate fi pusa in categoria dezvoltarii personale, dar este "un fel de", mult mai rentabil )

| Teffan a răspuns (pentru Teffan):

In legatura cu controlul emotiilor, crede-ma.Citeste-i pe indieni(dar NU pe Osho). Altceva n-are rost, mai ales pe tema asta.

| bodokik a răspuns:

Inteligență emoțională de Daniel Goleman cartea aceasta mi-a oferit foarte mult control, mai ales după ce am citit-o a doua oară, după ce am traversat o perioadă mai abruptă din punct de vedere emoțional. Spor!?