| adelina899 a întrebat:

Vreau sa invat engleza. Stiti cursuri online? daca da dati-mi si mie site-uri de unde pot invata sau tutoriale. pupicii. funda

Răspuns Câştigător
| FineBroAndy a răspuns:

Dacă ai timp destul nu îţi trebuie neapărat cursuri. Poţi învăţa engleza din filme, melodii, jocuri(cazul meu). Toată engleza pe care o ştiu am învăţat-o jucându-mă pe calculator şi asta m-a ajutat foarte mult în viaţă. Oamenii spun că e o prostie şi că doar îţi strici ochii, dar la şcoală am învăţat doar 15% din engleza pe care o ştiu acum.Profită de cât mai mult timp petrecut pe baza acestei limbi, pentru că un curs nu te va ajuta la fel de mult cum te ajută o experienţă ca asta.Un curs îţi predă doar lucruri stricte şi bazale, pe când un film îţi predă şi excepţii şi mai ales, se bazează pe viaţa de zi cu zi. Dacă nu m-aş fi jucat pe calculator 10 ani la rând aş fi rămas corigent la engleză de mult.Chiar dacă nu te-a ajutat răspunsul, eu am vrut să-ţi împărtăşesc experienţa mea şi să-ţi spun că un lucru îl înveţi chiar atunci când nici nu-ţi dai seama :-)

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Exista mai multe site-uri ajutatoare, dar si cursuri gratuite pe youtube. Iata un exemplu. Da click pe utilizator pentru a fi la curent cu alte lectii de la aceeasi sursa, pentru a avea cursivitate.

http://www.youtube.com/watch?v=d2i0z-7w-WI