| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Bună! Vreau să mă pregătesc pentru UMFCD, prin urmare, am nevoie de manuale bune, atât teorie cât și teste, de biologie și chimie organică. Voiam să știu ce manuale, de la ce editură etc. îmi recomandați? Care sunt cele mai bune? Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Am intrat și eu anul acesta, așa ca îmi permit sa îți dau un sfat pertinent happy. Invata in primul rând din manualele lor. Corintul e sfânt la biologie, grilele sunt de gandit dar sunt 100% pe baza manualului. Invata-l la perfecție ca sa poți face corelații. Cărțile de grile la biologie sunt orientative, lucrează bine toate grilele care s-au dat in anii trecuți. Pentru ca la examen nu sunt pe capitole.
Chimie - la fel (ART clasa a zecea, crepuscul clasa a unsprezecea) manualele bine știute pana și secțiunea de info plus din crepuscul. La chimie merita sa investești in cartea lor de grile ( grilele sunt și pe capitole, dar și din mai multe capitole la aceeași intrebare) - poți sân o iei de la editura lor. Grilele lucrate de n ori. Un sfat: problemele la chimie sa le lasi la examen ultimele, nu îți ajunge timpul dacă vrei sa prinzi buget, mergi repede cu teoria și vezi cât timp îți rămâne. Nu lua mai multe manuale ca or sân te încurce. Poze de pe net se poate, dar alte informații nu recomand. E examen grila, nu sinteza. Nu le pasa ce stii tu in plus. Succes!

| CinevaCandvaUndevaEu explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc! Crezi că-mi poți trimite un link către cărțile din care te-ai pregătit tu?