| 3xp3rtu a întrebat:

Bună, vreau sa vă cer părerea legat de facultatea de limbi străine. Credeți ca e de viitor in momentul de față?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Chiar da, numa să-ți și alegi niște limbi cu care ai ce face, că de exemplu cu engleza nu prea ajungi să faci mai nimic, doar profesor eventual.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este de viitor. Să te uiți pe siturile de angajări in diverse domenii în firme la criteriile de angajare. Scrie acolo, cunoașterea limbii străine... e obligatorie la angajare. MAE, SIE, te angajează dacă știi 1, 2, 3 limbi străine, UE are nevoie de translatori, în 16 limbi europene, cei ce știu o limbă străină exotică ca japoneza, chineza, hindustani sunt căutați ca pâinea caldă. Da, este de viitor.

| Yurisa a răspuns (pentru sadrian46):

UE are nvoie de translatori dar pentru unele institutii e nevoiee de o diploma in Drept

| Adry05 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu numa limbile exotice se caută, și germana și franceza se caută foarte mult

| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

De acord, dar am vrut să accentuez de ce este o meserie de viitor, cu acest exemplu mai special.

| Adry05 a răspuns (pentru sadrian46):

Păi da dar îi dai fetei/băiatului ideea că doar cu o limbă din aia poate face carieră în domeniu ceea ce e greșit. Poate n-are unde să studieze o astfel de limbă și atunci zice „a păi nu mai dau la facultatea asta că nu-s limbile alea și nu am ce să fac cu astea disponibile"

| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

Ok, mai spune-i și dta în complectare la ce am spus eu.

| Adry05 a răspuns (pentru sadrian46):

Pai am spus, de aia am făcut completarea și inclusiv comentariul despre limba engleză