| Callipso a întrebat:

Vreau si eu niste citate sau vorbe spuse de Domnul Iisus gen:Lasati copii sa vina la mine! Sau citate si spuse de apostoli! Va rog mult!

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Domnul a zis: "E mai ferice sa dai, decat sa primesti."
"Poezia este arta de a face sa intre marea intr-un pahar."
"Nu va ingrijorati dar de ziua de maine, caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi, ajunge zilei necazul ei."
"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a acelora este Imparatia Cerurilor.
Fericiti cei ce plang, ca aceia vor fi mangaiati.
Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
Fericiti cei flamanzi si instetati de dreptate, ca aceia se vor satura.
Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a acelora este Imparatia Cerurilor.
Fericiti veti fi cand va vor ocara si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind pentru Mine.
Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri."
"Eu sunt uşa de va intra cineva prin Mine se va mântui şi va intra şi va ieşi şi păşune va afla".

Ioan a zis: "La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul".

| atoatestiitoarea a răspuns:

Domnul a zis : prostilor credeti in mine si veti fi slugilor celor destepti care nu cred in mine
Domnul a zis : i-am fraierit p-astia cred ca sunt zeu si fac ce vreau din ei

| iulian74 a răspuns:

Domnul a zis: "Am vazut asuprirea poporului Meu, care este in Egipt, si am auzit strigatele pe care le scoate din pricina asupritorilor lui; caci ii cunosc durerile.
Moise a zis lui Dumnezeu: "Cine sunt eu, ca sa ma duc la faraon si sa scot din Egipt pe copiii lui Israel?"
Dumnezeu a zis: "Eu voi fi negresit cu tine; si iata care va fi pentru tine semnul ca Eu te-am trimis: dupa ce vei scoate pe popor din Egipt, veti sluji lui Dumnezeu pe muntele acesta."

| bogdan28 a răspuns:

- "Celui ce flamanzeste pentru Hristos, harul i se face hrana; celui ce inseteaza, bautura preadulce; celui ce tremura de frig, haina; celui ce se roaga, deplina incredintare; celui ce plange, mangaiere." - Sf. Marcu Ascetul

- "Ce este harul? Un dar al lui Dumnezeu daruit omului pentru credinta in Hristos spre mantuirea omului crestin. Harul este puterea iertatoare, miluitoare, luminatoare, mantuitoare care indeamna spre fapta cea buna" - Sf. Ioan

- "Este mai fericit sa dai decat sa primesti" - Iisus Hristos

- "Sfintenia vine din dragoste. Toti cei ce cred si iubesc cu adevarat sunt sfinti." - Sf Ioan Gura de Aur

- "Unde este sfintenie, acolo este si curaj" - Sf Ioan Gura de Aur

- "Iisus este Dumnezeu pe pământ şi om în cer." -Sf Ioan Gura de Aur

- "Iisus Hristos este Noul Adam, ce înnoieşte continuu lumea întreagă." - Sf. Grigorie