| stefyana a întrebat:

vreau si eu niste mancaruri specifice frantei dar doar pe regiuni adica care este mancarea specifica a unei anumite regiuni din franta. daca ati inteles ajutati-ma

2 răspunsuri:
| BlueCupcake a răspuns:

Fiecare provincie a Frantei are o bucatarie distincta: in nord-vestul Frantei se folosesc untul, crème fraiche (un tip de smantana specifica) si merele; in Provençe (sud-est), uleiul de masline, condimentele si rosiile; in sud-vest grasime de rata, foie gras (pateu de ficat de gasca) si ciuperci porcini (cèpes); in nord-est se simte influenta germana si se foloseste slanina, carnatii, berea si sauerkraut. Pe langa aceste patru regiuni principale, exista multe tipuri de bucatarie locala, cum ar fi Vallée de la Loire (Valea Loirei) faimoasa pentru felurile de mancare delicate din peste de apa proaspata ca si pentru vinurile albe, bucataria din Basque caracterizata prin rosii si chili, sau bucataria din Rousillon, asemanatoare cu cea Catalana. Aceste diferente regionale sunt mai estompate decat in trecut datorita migratiei populationale, dar sunt in continuare clar delineate. In plus, bucataria locala de tara franceza trece printr-o perioada de renastere puternica.
Daca vrei mai mult, ai aici:http://www.gustos.ro/articole/newsletter-gustos-ro/bucataria-franceza.html

| Lolo14 a răspuns:

Nord-vestul Frantei se folosesc untul, crème fraiche (un tip de smantana specifica) si merele;