| Smiley a întrebat:

VREau si eu niste poze cu monumente din franta!

Răspuns Câştigător
| PeStraziGoale a răspuns:

Monumente si clădiri

* Turnul Eiffel - simbolul Parisului.
* Arc de Triomphe - monument din centrul Place de l'Étoile, comemorând victoriile Franței și onorând pe cei care au murit în luptă.
* Les Invalides - Muzeu și loc de veci pentru mulți soldați francezi și pentru Napoleon.
* Conciergerie - închisoare foarte veche unde mulți membri ai regimului monarhic au stat înainte de moartea lor la revoluția franceză.
* Palais Garnier - sediul Operei din Paris.
* Catedrala Notre-Dame pe Ile de la Cité
* Clădirea Samaritaine - galerii comerciale de la începutul secolului XX.
* Sorbonne - universitate faimoasă, fondată în Evul Mediu.
* Statuia Libertății - o versiune mai mică a statuii din portul din New York pe care Franța a dăruit-o Statelor Unite în 1886.
* Pantheonul din Paris - biserică și mormânt al celor mai mari personalități ale Franței.
* Sainte-Chapelle - capelă din secolul XIII.
* Église de la Madeleine - biserică
* Place des Vosges - piață din districtul Marais creată în timpul domniei lui Henric al IV-lea

3 răspunsuri:
| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Vedeti pe linckul de mai jos, 20 Cele mai vizitate monumente şi obiective turistice din Franţa,
http://inbors.com/......in-franta/