| ElenaIssa1999 a întrebat:

Vreau si eu o parere. Cum este la facultate la Litere? As vrea toate detaliile posibile, cum vi se par materiile, examenele cat de grele sunt, daca inveti ceva practic, ce meserii poti avea de pe urma acesteia, etc... Va multumesc! :*

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu există o singură specializare la litere... și și materiile mă îndoiesc că-s la fel fie și aceeași specializare. nu e ca și cum faci română și mate la liceu unde sunt conduși de aceeași conducere. facultățile sunt independente, își organizează singure programele de studii

| RobertMoon a răspuns:

Păi în principiu te înscrii la facultatea de litere la un program cu doua limbi; una principală gen română, iar a doua secundară whatever, în principiu așa este peste tot, iar despre materii ce sa zic, ai materii de gramatica, materii de literatură, unele materii care nu au legătură nici cu gramatica, nici cu literatura, dar sunt interesante toate, poți urmă și modulul psihopedagogic daca vrei sa devii profesor. E o facultate interesantă, ușoară, nu e bătaie pe locuri, dar după ce o termini nu ai foarte multe opțiuni de angajare.

| Wr3nch a răspuns:

Aici e super subiectiv. Eu am facut engleza-norvegiana si a fost interesant, sunt si cursuri mai frumoase si unele mai meh. Greu nu e daca inveti, eventual faci exercitii extra la partea de gramatica. Examenele au fost mixte, unele mai usoare, altele mai grele. Pai depinde de tine ce vrei sa faci dupa si de ce se gaseste. Profesor e cea clasica, poti face si jurnalism daca te ia o redactie, copy-writer, editor de continut etc.

| peperonies a răspuns:

E super simpla ai 4 ani sa inveti 31 de litere.