| Ramonaaaa a întrebat:

Bunahappy
Vreau si eu sa va rog mult mult de tot sa'mi dati un site cu informatii cat mai multe despre sarurihappy.[la chimie]
Multumesc mult:*.

2 răspunsuri:
| OnLyTime a răspuns:

Buna! Sarurile sunt combinatii cu structura ionica, in general, formate prin neutralizarea unui acid cu o baza.Se mai pot obtine in urma reactiilor dintr-un acid si o alta sare,dintre metale (sau oxizii lor)si acizi lor, sau prin combinarea directa a elementelor. Sarurile sunt electroliti tari, in solutii apoase fiind, in general, disociate [impartite] in ioni.Saruri normale [neutre] -NaCI-Clorura de sodiu, CaCO3-Carbonat de calciu, CuSO4-suflat de cupru (2). Saruri acide -NaHCO3- carbonat acid de sodiu, NaHSO4-suflat acid de sodiu, Ca(HCO3)2- carbonat acid de calciu. Saruri bazice NaCI- clorura de sodiu. ZnCI2- clorura de zinc, FeCI3- clorura de fier (3), AgNO3- azotat de argint, CaCO3- carbonat de calciu, Na2CO3- carbonat de sodiu, CuSO4- suflat de cupru (2), Na2SO4- suflat de sodiu. Acidul este o substanat chimica solubila in apa, care dizolvata in aceasta da o solutie a carei pH este mai mic decat 7.Adesea, se intalneste sub forma de [HA]. 1. anorganici(de natura minerala:fosforic, clorhidric), 2.organici(de natura vegetala). 1HF-acid fluorhidric F-ion florura, 2. HCI-acid clorhidric CI-ion clorura, 3.HBr-acid bromhidric Br-ion bromura, 4. HI-acid iodhidric I-ion inodura, 5.HNO3-acid azotic NO3-ion azotat, 6.HNO2-acid azotos NO2-ion azotit, 7. H2CO3-acid carbonic HCO3-ion carbonat acid. Sper sa fie destul de bine fac Facultatea de Farmaceutica[Se bazeaza pe Chimie]. Daca mai doresti informatii Add[Pe Messenger] dragomir_Anto2000. Si iti voi da sfaturi.