| ngizcs a întrebat:

Buna ziua am baiatul clasa 9 pe profil matematica -informatica as dori sa il transfer la alt liceu pe profil sportiv se poate? Mentionez ca nu a dat probele sportive cum sa procedez? Are vreo sansa? Multumesc

Răspuns Câştigător
| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Desigur. E ca si admis. Mai ramane media sa o aiba mai mare decat a ultimului din clasa in care intra. Daca el are media semestriala 7, iar ultimul o are 6, 89 intra. La probele sportive o sa traga niste suturi la poarta, sa faca pe picioare, chestii usoare.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Transferul în timpul anului, nu.
La transfer, probele sportive la baremul clasei în care se înscrie.

| AC4S4 a răspuns:

Se poate si in timpul anului, stiu cazuri.
Se solicita transferul, va da probabil si anumite probe si examene de diferenta in vacanta intersemestriala.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Este simplu. Puteti in vacanta aceasta. Cautati liceul sportiv si intresati-va de medie si de acte. Face vreun sport? Judo? Fotbal? Baschet? Handball? Pentru ca si acolo sunt profile si trebuie sa dea examen in functie de sportul pe care-l practica. Daca nu face vreun sport, poate sa dea pe profil mozaic, adica nu este inregistrat la vreun club, dar va face sport in liceu si-si va alege acolo profilul. Dar, sunt putine locuri la mozaic.

| ngizcs explică (pentru VreauSaFiuMilitar):

Joaca fotbal si este legitimat la un club.Are sanse?

| VreauSaFiuMilitar a răspuns (pentru ngizcs):

Desigur. E ca si admis. Mai ramane media sa o aiba mai mare decat a ultimului din clasa in care intra. Daca el are media semestriala 7, iar ultimul o are 6, 89 intra. La probele sportive o sa traga niste suturi la poarta, sa faca pe picioare, chestii usoare.