| Sportivul1Spo a întrebat:

Am gemeni clasa a 8-a fata si baiat si as dori sa stiu daca baiatul care a obtinut la examen nota 7.25, iar fata a obtinut nota 8.50. Baiatul poate merge dupa fata la liceul ei chiar daca nu are medie de acel liceu? Se suplimenteaza locurile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART. 226.Gemenii, tripleţi etc. se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea directorului unităţii de învăţământ."