| Ralux a întrebat:

Am o intrebare: daca a fost cineva la Sfanta Manastire "Sfanta Treime " si Sfintele Moaste ale Sfantului Mare Ierarh Nectarie Taumaturgul din Insula Eghina-Grecia... cati km si cate ore sunt din Bucuresti pana acolo? Multumesc anticipat, sanatate multa, o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Jh0nNy a răspuns:

Din Bucuresti ai cam 1100 de km ...Cam asa si ore in jur de 78 de ore daca mergi cu masina si faci si o pauza.big grin

2 răspunsuri:
| Ralux explică:

@Jh0nNy - Multumesc frumos pentru raspuns! Paste fericit! happy

| cippi a răspuns:

Ce spune Biblia despre moaste:
Numeri 19:
11 – "Cine se va atinge de vreun mort, de vreun trup omenesc mort, să fie necurat timp de şapte zile."
12 - Să se curăţească cu apa aceasta a treia zi şi a şaptea zi şi va fi curat, dar, dacă nu se curăţeşte a treia zi şi a şaptea zi, nu va fi curat.
13 - Cine se va atinge de un mort, de trupul unui om mort, şi nu se va curăţi pângăreşte cortul Domnului; acela să fie nimicit din Israel. Fiindcă nu s-a stropit peste el apa de curăţire, este necurat şi necurăţia lui este încă peste el.

Leviticul 21:1 – "Domnul a zis lui Moise: „Vorbeşte preoţilor, fiilor lui Aaron, şi spune-le:‘Un preot să nu se atingă de un mort din poporul său, ca să nu se facă necurat;"

Leviticul 21:11 – "Să nu se ducă la niciun mort; să nu se facă necurat şi să nu se atingă nici chiar de tatăl său sau de mama sa."

Matei 23:27 – "Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi sunteţi ca mormintele văruite, care pe dinafară se arată frumoase, iar pe dinăuntru sunt pline de oasele morţilor şi de orice fel de necurăţie."