| alin322 a întrebat:

am si eu o problema.
Am 18 ani, sunt in clasa a 12-a, am facut 3 ani de profesionala, dar acum am trecut a 12-a. Faza este ca vor astia sa ma exmatriculeze din cauza absentelor, eu vreau sa ma mut in alta parte, la fara frecventa sau la seral. Vreau sa stiu cati ani mai fac daca ma mut la fara frecventa sau la seral? Tot 13 clase? sau 14? Si as vrea sa stiu cum se numeste unde sunt eu acum, adica cum se numeste cand treci din profesionala in clasa a 12-a? sistem liceal, sau seral?
Deci daca sa zicem abandonez scoala anul acesta, sau ma exmatriculeaza astia, ma pot inscrie la anul in alta parte, adica la seral, sau la fara frecventa, si sa fac tot 13 clase? adica sa repet clasa 12-a si sa mai fac pe a 13-a? Am un amic care este la seral si mi-a spus ca el face 14 clase, sau 13 si jumatate, nu am inteles bine. El tot asa a fost la profesionala, a terminat-o, adica 11 clase si dupa aia vreo 5 ani de zile sa lasat. De un an s-a dus din nou, acum e intr-a 13-a si zice ca o mai face si pe a-14-a, este devarat? Adica nu vreau sa pierd atatea ani.
Multumesc,

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Acum, la cest moment, ai o problema care trebuie rezolvata cumva. Cauta repede o alta scoala care are cursuri serale pentru clasa a XII-a ( poate fi chiar scoala la care te aflii acum ) --- discuta intai cu directorul scolii la care ai gasit cursurile serale( vezi daca te accepta )si apoi cu cel al scolii la care te aflii pentru a face toate formalitatile pentru transferul tau.
Sau, daca ai primit deja documentul oficial de exmatriculare, uita-te daca esti exmatriculat cu drept de reanscriere in anul urmator. Daca ai acest drept si esti in situatia ca nu gasesti nicio scoala care sa-ti accepte, in acest moment, transferul la seral, nu-ti ramane decat varianta sa te angajezi si dupa 1 an sa te reanscrii la scoala la care ai fost inainte de exmatriculare( asta, daca-ti vine mintea la cap si te tii de scoala! )
Daca nu ai primit inca documentul oficial prin care ti se aduce la cunostinta exmatricularea, trebuie sa te duci la director si sa-l rogi sa nu te exmatriculeze, bineanteles, cu angajamentul tau ferm ca nu vei mai face absente nemotivate( s-ar putea sa-ti ceara un angajament scris, sub semnatura caci esti major ).

P. S : la seral se fac tot 13 clase.

| DNSK a răspuns:

Toate au o baza! matematica de a 12 ii usoara daca ai invatat in clasa mici! ceva de genu ii si problema ta! daca mergeai la h de curs si te straduiai mahh incerca.i, profii vad daca-ti dai interesu sau, nu mai postai acum treaba asta! iti terminat cls a 12 a, bacu, si nu mai aveai problema ca mai pierzi inca 2-3 ani pe studiile medii!thinking uneori treburile se intampla k asa vrea viata, dar unele se intampla k ti le faci u.bafta mare si scuze k te-am luat asa.ai grija

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru DNSK):

"matematica de a 12 ii usoara daca ai invatat in clasa mici! "
Tin sa te contrazic. Am facut liceul la mate-info (intensiv) Am dat bacul acu' 2 ani, am scapat cu bine, dar matematica de a 12-a la mate-info e GREA!

| DNSK a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Ideea ii sa ai bazele! si bazele sunt cls mici! si asta la orice materie, nu numa la real! bafta!

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru DNSK):

Chiar daca ai bazele, integralele, primitivele, derivatele raman grele...

Sau poate doar eu am urat analiza matematica...

| DNSK a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Nu vrei sa intelegi partea simpla a problemei, asa ca trebuie sa sari u in evidenta cu bagajul de cunostinte despre matematica, ca sa vada lumea k eu nu stiu ce se intampla in jurul meu si am postat cometurile sa ma aflu si eu in treaba, dar de fapt aici u esti regele si u faci legea! vai vai vai.las-o balta patron k nu suntem pe acceasi unda.bafta mare!

| byanca01 a răspuns:

Cunosc pe cineva care est ela profesionala si a spus ca a facut 13 clase

| alin322 explică:

Deci, eu vreau ca anul acesta sa abandonez scoala, asta pentru ca sunt BOLNAV, si mai intai de toate trebuie sa imi rezolv problemele cu sanatatea. Deci vreau ca de la anul sa ma reinscriu din nou la scoala, dar datorita starii mele de sanatate as dori sa ma inscriu la frecventa redusa. Deci, cati ani as face la frecventa redusa? Asta este de fapt intrebarea. Asa cum v-am mai spus, sunt clasa a 12a, am facut 3 ani de profesionala, deci as mai avea decat clasa a 12-a si a 13-a de facut daca nu m-as lasa acum de scoala, dar daca ma las, si ma inscriu de la anul la frecventa redusa, cati ani as mai face, adica cate clase, tot atat?
Multumesc,

| alin322 explică:

Ba fratilor, am si eu nevoie de un raspuns mai concret, lasati cearta. Faza este ca nu vreau sa pierd 4 ani aiurea, asta daca incep la anul la frecventa redusa clasa a 12-a. Prietenul meu A facut 3 ani de profesionala, si dupa ce s-a lasat cativa ani, s-a dus din nou la seral, unde a facut 14 clase, adica pana in clasa a 14a. Dar nu stiu daca spune adevarul. Asta va intreb pe voi; Cate clase fac daca intrerup anul acesta si incep din nou la toamna?