| Anonimuserr a întrebat:

as avea cateva intrebari legate de masterat. Cum trebuie procedat sau mai bine zis cum trebuie sa procedez ca sa aplic pentru un masterat in afara in Europa de pilda? Unde trebuie sa ma duc ce trebuie sa fac? Chiar va rog frumos sa ma indrumati.

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Masteratele astea sunt pe bani toate si trebuie sa stii limba engleza foarte bine. daca esti din Bucuresti sau Cluj sau de prin apropiere poti merge la Targul International al Universitatilor http://www.riuf.ro/ unde vin universitati din strainatate si-si prezinta programele si conditiile de studiu la ele si poti avea informatii direct de la sursa. daca nu poti merge la targ si stii ce doemniu vrei sa studiezi cauti pe rand universitati din Europa gasesti aici universitatile pe tari http://www.university-world.com/Europe-Universities.html sau de unde vrei tu care organizeaza mastere pe domeniul respectiv si vezi pe site sau le dai un mail si-i rogi sa-ti spuna conditiile. sper sa fi fost de ajutor, mult succes!

| Anonimuserr explică:

Sunt din Bucuresti da. Dar ma refeream pentru Bursa sau tot trebuie sa platesc chiar daca este pentru Bursa. Asta nu inteleg, ce conditii trebuie sa indeplinesc si unde sa ma duc? Este prea mare birocratia, nu este buna la nimic birocratia asta.