| axelll97 a întrebat:

Buna ziua as dori sa stiu care sunt diferentele intre Universitatea Politehnica Timisoara CALCULATOARE ȘI TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI sau profilul de Informatica al acestei facultati si Facultatea de Matematică şi Informatică de la Universitatea de Vest din Timişoara

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La politehnica faci inginerie. mai multa matematica, ceva fizica, electronica si in functie de sectie si partea de hardware.

la facultatea de mate info se face exclusiv partea de soft

| axelll97 explică (pentru suntserios):

Deci daca m-as duce la UVT la mate-info voi avea aceleasi sanse la angajare (in domeniul IT) cum as avea daca as face politehnica?

| WhiteLife a răspuns (pentru axelll97):

De la Vest iesi mai degraba profesor, iar de pe mate-info nu vad ce ai putea preda. Nu faci nisi mate, nici info cum trebuie. La acest profil faci mai multa teorie, la automatica si calculatoare faci si programare si ai mai multe sanse de angajare. Stiu pe cineva care s-a angajat din primul an de facultate. Dar trebuie si sa-ti placa ce faci, pentru ca e foarte greu.

| suntserios a răspuns (pentru axelll97):

Sansele de angajare nu au nicio treaba cu facultatea pe care o faci, ci cu pregatirea ta, cu impresia care o faci la interviu, cu CV ul tau, cu rezultatul interviului practic samd. Diploma sa fie acolo, irelevant daca e dela politehnica sau nu. Conteaza cat de cat diploma daca ai in gand un job pe o specializare precum programarea embeded