| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
As dori sa stiu: ce acte trebuie sa am in momentul in care doresc sa trec granita din Romania spre Ucraina de exemplu? Se aplica la toate statele? Precizez ca am 18 ani
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai nevoie de pasaport si viza: http://bit.ly/2FpJx0N

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult pentru raspuns! :* Saru'mana!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc si eu! Sa nu mai zici sarut-mana barbatilor decat dac stii ca-i batran! Eu sunt batran dar n-aveai de unde sa stii. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!

10 răspunsuri:
| rapp2020 a răspuns:

Un simplu buletin iti trebuie.

| Salontanul a răspuns (pentru rapp2020):

Serios? Ai dat ordin sa se poata intra cu buletinul? Cu buletinul nu poti intra nici in UE. Iti trebuie carte de idenitate (e cu totul altceva decat buletinul). In Ukraina iti trebuie pasaport cu viza: http://bit.ly/2FpJx0N

| rapp2020 a răspuns (pentru Salontanul):

Esti tu fraier. Eu tot cu buletinu am mers.

| Salontanul a răspuns (pentru rapp2020):

Baiatu mic! Fraier sa-i spui tatalui tau. Invata sa nu jignesti cand contrazici si mai ales cand nu esti sigur. Habar n-ai de diferenta intre buletin si carte de identitate. Buletinele nu se mai fac din 2002. Acesta este un buletin: http://bit.ly/2KmuA3l
Aceasta este o carte de identitate: http://bit.ly/2Kl7p9m
In lege sunt evidentiate separat: http://bit.ly/2Kncqi3
Redau textual: Art. 12
(1) Actul de identitate este documentul care se elibereaza, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, cetateanului roman si care face dovada identitatii, a adresei de domiciliu si, dupa caz, a adresei de resedinta titularului acestuia. Acest document se elibereaza incepand cu varsta de 14 ani.
(2) In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin act de identitate se intelege cartea de identitate, precum si cartea de identitate provizorie si buletinul de identitate, aflat in termen de valabilitate.
(3) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, prin act de identitate se intelege si cartea electronica de identitate.
(4) Buletinele de identitate, eliberate in conditiile legii, raman valabile pana la preschimbarea lor in totalitate."
Deci toate sunt acte de identitate dar este separata C.I. de B.I.
Sa nu-mi dai exemplu ca analfabetii aia de jurnalisti au scris buletin. Habar n-au de lege ca si tine.

| rapp2020 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu zic sa nu mai faci pe inteligenta ca degeaba faci. Eu prin buletin înteleg automat carte de identitatehappy

| Salontanul a răspuns (pentru rapp2020):

Tocmai aici este inteligenta: sa citesti legea si s-o intelegi. Cand citesti ceva si nu intelegi se numeste altfel. Nu vreau sa te jignesc cum mai jignit tu. Invata! Altfel vei ajunge la senectute ca cei din filmele Vax populi: http://bit.ly/2KlxPbf

| Alexandru250201 a răspuns:

Daca sunt state din UE doar buletinul, daca nu iti trebuie viza

| anonim_4396 explică (pentru Alexandru250201):

Din cate am inteles in Ucraina trebuie pasaport sad