| Jigokunokishi a întrebat:

As vrea sa incep sa practic yoga, dar acasa pentru ca prin apropiere de orasul in care locuiesc nu sunt centre de yoga. Imi puteti recomanda o carte in care sa scrie principiile din yoga si sa fie si exercitii de yoga in ea, explicate cum se executa corect? Parca avea Osho o carte despre yoga, in aceea sunt si lucruri practice, pozitii, exercitii sau cum le-o zice? Eventual daca imi puteti recomanda si ceva despre meditatie. Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| bloodfont a răspuns:

Cel mai bine din video, împreună cu video. În felul ăsta ai și motivație și timpii preciși pentru fiecare poziție. Sunt câteva calumea pe internet, dacă te interesează îți dau detalii. Dacă începi abia atunci ai să începi cu yoga pentru începători și pe măsură ce te simți în stare ai să treci la programe mai dificile (și sunt dificile crede-mă pe cuvânt).

Cu meditația poți începe de-unul singur în felul următor:
- încearcă unda din pozițiile următoare: lotus (din șezut așezi întâi o gleznă pe coapsa opusă, apoi cealaltă gleznă pe coapsa opusă. Călcâiele vor fi aproximativ lipite de burtă. Asta e cea mai dificilă, dacă nu poți atunci încearcă următoarea), half lotus (din șezut lipești o talpă de interiorul coapsei opuse, apoi cealaltă gleznă pe coapsa opusă. Dacă nu poți nici asta atunci următoarea), gambele una în fața celeilalte (din șezut lipești o talpă de interiorul coapsei opuse apoi cealaltă gambă o așezi în fața celeilalte gambe astfel încât ambele gambe stau jos. Dacă nu poți nici asta atunci următoarea), în șezut pe scaun (pur și simplu de așezi pe un scaun). În orice poziție ai fi ai grijă să fie spatele drept și dacă te doare ceva schimbă cu o poziție mai ușoară. Toate pozițiile în afară de lotus nu susțin foarte bine spatele așa că nu exagera
- în afară de poziția șezut pe scaun toate pozițiile fă-le pe ceva ferm cum ar fi jos pe covor, dacă stai pe pat atunci pune-ți o pernă sau pătură împăturită sub fund ca să-ți susții bine spatele altfel o să te doară repede
- lasă privirea să cadă în față la vreo 2m
- brațele așează-le relaxate pe lângă corp și palmele una peste alta în fața burții și degetele mari aproximativ unul peste celălalt. Antebrațele stau așezate pe coapse
- respirația o faci din burtă
- inspiri numărând 1, 2, 3, 4 (secunde) în minte și apoi expiri numărând 1, 2, 3, 4 (secunde) în minte, și tot așa astfel încât respirația să fie constantă. Ai grijă să nu amețești (nu exagera). Poți începe numărând mai puține secunde dacă nu poți 4 din prima și pe măsură ce evoluezi ai să crești numărul ăsta pentru că vei ajunge să inspiri/expiri mai mult aer și ai să respiri mai constant
- în timp ce respiri imaginează-ți că aerul intră în burtă unde formează un vârtej (inspirație) și apoi iese înapoi când expiri
- la început ai să stai în meditație până când poziția devine incomodă (te doare spatele sau picioarele, sau îți amorțesc picioarele). Pe măsură ce evoluezi o să stai în meditație cât ai să vrei (chiar 2-3 ore)

După ce poți medita în felul ăsta ai să poți evolua și aici dar hai s-o luăm încet cu începutul.

| Jigokunokishi explică (pentru bloodfont):

Multumesc pentru ajutor

| J0B0MAT a răspuns:

Uite aici videoclipuri
https://www.youtube.com/user/yogawithadriene

Poti sa incepi cu programul de 30 de zile.

| Jigokunokishi explică (pentru J0B0MAT):

Multumesc

| J0B0MAT a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Cu placere.Mi se par cele mai bune video alea ale fetei.

| moldova7 a răspuns:

Recomand Osho. Are seria Yoga The Alpha and the Omega, o gasiti pe oshoworld.com.
Redau un raspuns de la alta intrebare, pentru ca contine informatii utile:

In librarii au publicat multe compilatii, carti taiate de editori, incomplete. Osho are VIDEO-uri, el nu a scris carti. Oamenii nu sprea stiu chestia asta, pentru ca ii sunt cenzurate. Pe Osho cand traia i-au interzis intrarea in orice tara europeana, el a luptat tare cu sistemul.
Fiecare capitol dintr-o carte de Osho e de fapt un film de 1-2 chiar 3 ore, iar 20-30 de filme formeaza o serie intreaga (are serii despre Bodhidharma, despre Zen, Taoism, Yoga, Tantra, Comunim, Anti-Comunism, Capitalism, Anticapitalim -- toate astea legate de Meritocratie -- Hassidism, Budism, si asa mai departe. E o opera extrem de vasta si CU LEGATURA. Nu va luati dupa cei care au citit 1 carte din-aia taiata si au tras ei concluzia ca nu stiu ce. Abia dupa 200 de carti imi dau seama ca nu stiu nimic, e ceva extraordinar ce a putut Osho sa faca, ce munca de titan, d-aia a si slabit fizic la un moment dat )

Recomand si cartile lui Osho in Engleza (pdf-urile complete si gratuite de pe net, ca in ultima vreme au inceput sa publice versiuni taiate nenorocitii) Deci luati de pe oshoworld.com. Inregistrarile mp3 le-au alterat, video-urile pe care le vand in prezent Osho International Foundation (care a devenit corupta dupa ce Osho a murit) sunt tot taiate sa nu se vada ca discipolii radeau si ca il numeau pe Osho "Bhagwan", sau "Iubitule Osho". Vor sa-l transforme intr-un filozof de 2 bani si sa-i schimbe mesajul.
Cartile publicate pe la edituri in Romania nu le recomand, in primul rand pentru ca sunt compilatii (au luat si au pus la un loc ce afirmatii au vrut ei, din discursuri video diferite. De aceea putem vedea in alte raspunsuri ca oamenii au perceput ca e vorba de o 'shaorma'. Este insa o perceptie de suprafata, munca lui Osho este unica si colosala, absolut brilianta si diferita de orice altceva - dar pentru asta trebuie sa practici si sa reusesti sa gusti meditatia)
De aceea recomand FILMELE lui complete, care nu se gasesc usor, dar daca faci efort poti sa dai de un film colo, un film dincolo. Osho e cel mai tare (dar asta pot vedea doar cei care stiu sa aprofundeze). Nu e doar un iluminat, e un iluminat care e capabil sa se si exprime pentru o categorie larga de oameni si care a oferit metode si chei pentru toate tipurile de oameni.
In plus e singurul (atentie... SINGURUL) care chiar a lucrat pentru deprogramarea si dezindoctrinarea omului. Restul maestrilor incearca cumva sa ne invete constientizarea fara sa ne dezindoctrineze, dar e imposibil asa ceva.
Cine vrea poate sa caute pe vimeo.com "rajneesh"; si cine cauta chiar intens poate gasi chiar multe (multe, adica chiar si filmele complete, pentru cine stie sa sape. DA, ALEA 2-3 mii de filme complete de 2-3 ore fiecarewinkingwinkingwinking abia acum in 2020 se pot gasi. ), dincolo de propaganda si prostiile superficiale scrise de cei care nu au aprofundat.
Si sa nu uit... Recomand ca Osho sa fie gustat direct, nu prin interpusi, nu va duceti la ASA ZISELE workshopuri "osho", "meditatii dinamice" si alte rahaturi decat dupa ce ati reusit sa meditati singuri (dar nici atunci, pentru ca 99.9% din ele sunt tinute de papagali fara nici o intelegere sau experienta reala; fac pe gurusii si isi dau aere, sunt niste prefacuti, mai bine nu va pierdeti timpul cu ei)

Pt cei care il iubesc pe Osho: hai sa nu mai scoatem citate de-ale lui din context. Mai bine recomandam filmul cu discursul complet, pentru ca in afara contextului citatul isi pierde semnificatia si implicatiile. Aveti grija ca au aparut si citate false in numele lui, vedeti ca e un soft Oshobooks - Complete Works cu majoritatea discursurilor transcrise (dar tot sunt cateva zeci de discursuri in engleza care n-au fost transcrise nici pana in ziua de azi. De alea din Hindi ce sa mai zicem happy Abia s-a tradus in engleza volumul 1 al seriei despre Bhagavad Gita ). Puteti cauta instant in el orice citat, sa verificati daca chiar l-a zis Osho sau nu.

Legat de contientizare, daca chiar practici (de exemplu sa constientizezi fiecare respiratie si miscare a corpului) vei simti efectele instant, dupa o ora daca reusesti sa faci incontinuu vei simti energia Qi prin tine, si alte fenomene. Unele atat de extraordinare incat sunt greu de descris - si astea le simte orice incepator. Ce simte un avansat, sau un iluminat... probabil ca e si mai grozav.
Hai ca fac un grup pe Facebook, il intitulez Osho Constientizarea, ne putem aduna acolo cei interesati