| TheHiddenSkulls a întrebat:

Ce se va face in clasa a 8 -a? La toate materiile in special : Matematica si Romana

O sa fie greu?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoctisFive a răspuns:

Romana- se fac subordonatele (subiectiva, atributiva, complectiva directa si indirecta, de mod, de cauza, de scop, concesiva si consecutiva)
La literatura se fac romanul si balada populara din cate tin eu minte, dar 100% o sa repetati toata materia pentru examen, incluzand si speciile/genurile.
La mate se fac la algebra: expresiile, ecuatiile de gradul 1 si 2 si functiile
La geometrie se fac corpurile in spatiu (cub, prisma, etc.). Sunt doar elemente generale: ariile, volumele, dreptele (bisectoare, mediatoare, etc) in corpuri si aflarea unghiurilor.
Anul asta e cel mai lejer din tot gimnaziul, iar examenul e destul de usor. Se pot lua 8 la romana si 9 la mate destul de usor, trebuie sa fii doar atent la ore.
Ti-am scris doar in mare materia, lucrurile importante care iti vor fi cerute la examen.
Succes!

7 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Nu e greu. E chiar ușor (părerea mea). Dar trebuie să înveți. La anul vine examenul și trebuie să fi pregătit. Succes!

| TheHiddenSkulls explică (pentru FaraNumePls):

Multumesc! Si tie la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In clasa a VIII- a vei face geometrie in spatiu, la matematica, iar la romana vei studia subordonatele. Vei avea un obiect nou, latina, dar de obicei nu se prea face latina in generala.
Mie mi-a fost greu la mate (la inceput), pentru ca nu ma prea pricepeam si m-am dus la ore.
Te-as sfatui sa inveti din timp la cele doua materii, caci la romana sunt toate acele compuneri de argumentare, iar la mate sunt destul de multe formule si teoreme.
Eu am terminat acum si sunt foarte multumita de notele pe care le-am luat si de subiectele date (mult mai usoare decat la simulare).
Succes! happy

| Bernardus a răspuns:

Ce trebuie sa stii e ca, ca volum de materie, e mai usoara clasa a7 a. Trebuie sa te pregatesti mai mult, dar materia in sine e mai usoara.

| Fataanonima16 a răspuns:

Daca nu inveti normal ca o sa fie greu