| Stefan1123 a întrebat:

Daca la facultate la o materie temele de casa valorează x puncte si se notează, presupunând că sunt 3 teme si ai notele 6, 7,8 vei primi 0, 6+0,7+0,8 adică 2, 1 p sau toate cele 3 puncte?

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Notele se transforma in puncte. Dar noi nu avem de unde sa stim daca nu e spui cate puncte au temele.

| AC4S4 a răspuns:

Daca o tema inseamna 10% din nota finala, atunci este asa cum spui tu. Vei primi 2, 1 puncte.

| AnastasiaK a răspuns:

Atunci imparti cele X puncte la numarul de teme total si vezi cate puncte are o tema. Apoi, cu regula de 3 simpla, se afla usor cat primesti pe teme cu notele respective.

Sper ca e vorba de o facultate usoara...ca altfel, cu astfel de intrebari, punctajul din teme o sa devina curand ultima grija.

| Stefan1123 explică (pentru AnastasiaK):

Sunt 2 teme care valorează 2 puncte din nota finală.

| Stefan1123 explică (pentru AnastasiaK):

Nu e o facultate ușoară... dimpotrivă.

| Stefan1123 explică:

Sunt 2 teme care valorează 2 puncte din nota finală

| Stefan1123 explică:

Nu este cazul de regula de trei simpla... o tema valorand 1 punct din nota finala trebuie doar sa transformi notele in punctaj si sa le aduni.Pe mine ma interesa daca asta e punctajul sau se considera ca făcută si primesti punctajul maxim.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Stefan1123):

Asta stabileste profesorul, nu noi.

| Stefan1123 explică (pentru AnastasiaK):

Doar am cerut niște păreri.