| Mihai271 a întrebat:

dau Funda! sunt clasa a-8-a si nu stiu la ce profil sa ma duc,ce imi place se bate cap in cap cu ce nu imi place

Imi place biologia, chimia dar NU fizica.Sa nu aud de fizica.
Imi place romana,engleza,franceza,istoria,geografia
Nu imi place: Fizica,Mate,latina
M-am gandit la Stiinte sociale, voi ce ziceti? Mersi!

5 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Mergi la Stiinte sociale, Filologie, este foarte bine asa sa alegi un profil uman.

Ai bac usor + ca daca te vei decide spre medicina ai sa te pregatesti de la sfarsitul clasei a 11 de pregatire ca oricum ce ai invata la stiinte ale naturii de exemplu este fff putin cu ce trebuie sa inveti pentru medicina.

Succes, pune optiunile primele la profiluri umane, chiar daca intri la un liceu mai slab, te poti transfera dintr-a 10 foarte usor fiind de la uman la profil tot uman.

| Zaygon a răspuns (pentru Teo29):

Vrei medicina si mergi la uman si sa zicem ca ai intrat la medicina, apai sa vad ce distractie va fi la bio si chimie.
Btw bacu e usor si la mate info daca vrei sa stii, asa ca acela nu e un criteriu.

Recomand sa faca o vizita la un psiholog pe cariera ca sa o ajute.

| Teo29 a răspuns (pentru Zaygon):

Sunt persoane care s-au pregatit pentru medicina dar au picat bac-ul la mate din nefericire. Sunt studenti care au venit de la uman si au terminat printre primii medicina, repet, pregatirea care se face la bio si chimie pentru admitere este tot ce trebuie pentru a face fata in primul an la facultate.

Dar fiecare ramane cu opinia sa si cu alegerile pe care le face.

| Zaygon a răspuns (pentru Teo29):

Ca sa pici bacul la mate chiar trebuie sa fii rau pe langa, mai ales in 2019 cand bacul e cam o gluma.

Si stiu persoane care au terminat filo si s-au apucat din clasa a 11-a de invatat pentru medicina si au intrat abia dupa 4 ani(si nu ma refer aici la umf de 3 lulele, 3 surcele).

Btw poti termina primul medicina, cu 10.00 si ce mai vrei dar cand practic nu stii sa faci ceva atunci e fix degeaba.

| Sarrya a răspuns:

Recomand Filologie. Nu conteaza profilul liceului pentru a intra la facultate sau pentru a iti gasi un job intr-un alt domeniu. La Stiinte Sociale te vei axa mai mult pe Logica, Economie, Sociologie. La Filologie, este mai usor si te axezi mai mult pe Romana si Limbi Straine. (Nu este foaaarte mare diferenta, dar este mai lejer la Filo)