| ojica99 a întrebat:

De un an stau și mă gandesc la ce facultate sa dau. Am ales sa stau 1 an pe tușa sa ma gandesc la ce mi-ar placea sa fac. Sun o persoana energica căreia ii place sa cunoască persoane noi, asa ca m-am gandit la HR. Ce facultatea as putea sa urmez? Dacă nu, ce facultate îmi recomandați, am urmat liceul economic și m-am descurcat destul de bine. As dori și ceva de viitor, nu sa fac o facultate degeaba. Ce îmi recomandați?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Resursele umane nu-s asa interesante pe cat suna. In prctica exista 2 chestii mari care se fac in HR, ai leasingul de personal pentru fabrici chestie care e incredibil de plictisitoare si HRul propriu zis din corporatii.

La leasigul de personal o sa te chinui sa gasesti oameni care sa vina pe slariul minim si o sa faci o tona de munca administrativa (concedii, adeverinte, salarii etc) deci e plictisitor.

In coporatii depinde ce prinzi si cum sunt organizati, daca prinzi partea de recrutare o sa te saturi sa te uiti in CVuri si pe linked in + sunat tot felul de oameni. Daca faci tot procesul o sa fie macar putin interesant ca faci si interviurile.

Daca ai energie si vrei sa cunosti persoane noi as merge mai degraba pe partea de vanzari. Incearca ceva faculta de economie si orienteza-te pe vanzari sau daca ai competente tehnice (gen le ai putin cu matematica) mergi la ceva facultate tehnica si poti face vanzari pe partea aia unde se castiga ceva mai bine.

| ojica99 explică (pentru RoCkKiD):

Ce facultate îmi recomanzi?

| RoCkKiD a răspuns (pentru ojica99):

Merge orice specializare de la facultatile de economie sau informatica, automatizari ori telecomunicatii de la politehnici.

Cele tehnice se platesc mai bine deci aia ar fi varianta ce mai buna daca asta te intereseaza.

| ojica99 explică (pentru RoCkKiD):

Am fost pasionat de mic și de masini. Mă gândeam și la un poli la Iasi pe inginerie mecanica. Dar îmi e pjtin frica ca e greut.

| RoCkKiD a răspuns (pentru ojica99):

Depinde ce vrei si cata energie esti dispus sa investesti. Asta tu trebuie sa hotarasti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Resurse umane.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Resurse umane, deși nu ai nevoie de o facultate ca să lucrezi în domeniul ăsta.

| goguPatent a răspuns:

Jurnalism