| Spl1tS3c0nd a întrebat:

Deci...La scoala la mine este un profesor de istorie care preda foarte mult si este super exigent.Cum as putea invata lectiile mai usor ca nu prea retin nimic si nu stiu ce sa fac. Cand invat imi zboara gandu in alta parte si nu stiu ce sa fac.Cine ma ajuta?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Consulta metodele de invatare de aici :http://www.stud.usv.ro/~cmindii/Invatare.html. ----- citindu-le cu atentie, iti poti corecta sau adapta atat metoda cat si stilul de a invata la toate materiile. Spor!

| Sk8_1585 a răspuns:

Sal... da-ti pe desene animate cand faci temele sau inveti dar sa fie in lb. romana...pe mine ma ajuta cel putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Proful meu de istorie tot e dus. Numai ca eu nu atrag atentia la asta.de obicei eu la lectie dorm sau ma scol in picioare povestesc citind din carte.Va sfatui sa incercati.

| DeeaPunk a răspuns:

Cred ca te inteleg.Si eu am o profesoara de istorie cam dusa ...am luat 4 in test dar ea a zis ca ma va asculta din nou, asa ca trebuie sa invat.De obicei, cand invat la istorie(lucru f. plictisitor pentru mine, urasc istoria!) ma duc in camera mea si imi iau o foaie si ma gandesc ca dau iar un test si incep sa scriu pe foaie tot ce stiu. Apoi iau caietul de istorie si ma verific si daca am scris totul bine, iau o alta foaie pe care scriu tot ce nu stiu(evident le copiez din caiet). Dupa ce termin, incerc sa invat ce am scris pe foaia cu lectiile pe care nu le stiu. Apoi iau din nou 2 foi si scriu pe prima tot ce stiu...bla bla si pe alta ce nu stiu(din caiet).
Si tot asa pana nu mai apare nimic pe foaie cu lectii pe care nu le stiu.
P. S:Trebuie sa ai ceva timp liber pentru ca aceasta activitate dureaza minim 1-2 ore. A, si la ascultat mi-a dat 8...deci a functionat cat-de-cat...Succes!

| pinkdiamond a răspuns:

Si la mine la scoala este un prof de istorie exigent, norocul meu este ca sunt una dintre elevele lui favorite si uneori lasa ascultatul pe altadata sau chiar imi mareste nota.In clasa ne mai lasa sa facem noi rezumatul lectiei si asa retinem de acolo cateva idei.Iti recomand si tie acest lucru. Fa acasa rezumatul lectiei dupa ce ai citit de vreo 2 ori din carte. Apoi citeste rezumatul tau si completeaza si cu ce v-a predat.