| ClaudiuAndreiNiculae a întrebat:

Bună ziua, îmi spune cineva vă rog frumos din suflet care este prima oră a dimineții? Să îmi spuneți, vă rog frumos, din suflet, dacă am ales corect și perfect categoria! Vă mulțumesc frumos și din tot sufletul meu!

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima ora al diminetii este prima ora din zi ( 0:00 - 1:00 ).
Daca intalnest, saluti pe cineva in aceea perioada, deja saluti cu "Buna dimineata" (NU cu "Noapte buna").

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

"Dimineata" este de la ora 0:00 pana la "inainte de masa", adica in jurul orei 10.
Popular, dimineata este cand rasare soarele ("in zori" este cand incepe sa "crape de ziua", adica cand incepe sa se faca lumina de la soare, pana ce rasare soarele, la orizont).

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-te dupa normele de politete: https://www.gabrielursan.ro/......una-seara/

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Normal dupa ora zero spui buna dimineata. Deci este dimineata este pana la ora 10:00. Dupa ora 10:00 este ziua si dupa ora 18 este seara. Perioadele nu au fost impartite dupa o logica matematica ci dupa o alta logica care si mie imi scapa. In orice caz nu spui la 3 dimineata "buna seara" ci "buna dimineata".

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Asta n-o stiu (ti-am spus mai sus. Nu ai citit?) dar din experienta de o viata (peste 60 de ani) asa se spune cum a scris autorul articolului.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Somnul ar trebui sa fie intre orele 22_06 dimineata, la ora 6 organismul tau este plin de energie după o noapte de somn

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Da

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Esti un troll fara viata

| RAY a răspuns:

Nu vedeti ca face mișto de voi

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

5:43

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Că e înainte de 5:44

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Daca e inainte de 5:44 nu inseamna ca e prima?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Ca e inainte de 5:44 si deci e prima

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Pai nu e 5:44 prima ora, ti am zis ca e 5:43

Nu prea are sens raspunsul meu nu?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuAndreiNiculae):

Ma scuzi ca nu are sens. credeam ca la intrebari fara sens se raspunde tot... fara sens.

Răspuns utilizator avertizat
| Iulianaiuli78 a răspuns:

Deci prima oră este 06:00 nu 07 cum zic alții...

Răspuns utilizator avertizat
| LogiganStefan18 a răspuns:

Buna intrebare