| Alinacrs95 a întrebat:

Într-un text argumentativ se pot folosi nume de persoane? Nu al celui care scrie eseul.

2 răspunsuri:
| Gio21 a răspuns:

Desigur că se pot folosi. Însă este indicat să folosești nume de personalități precum scriitori. Deoarece intru-un text argumentativ, de regulă unul din argumente conține exemple din viața cotindiană sau din opere și nu poți spune, spre exemplu "Ramona, prietena mea obisnuia sa facă acest lucru" ci "precum obișnuia sa spună poetul Mihai Eminescu" etcetera. Sper ca înțelegi ce vreau să spun. big grin