| ___Enzo a întrebat:

Buna ziua! La ce materii se da licenta si master la facultatea de agricultura?

Răspuns Câştigător
| Junniorrr a răspuns:

Acestea sunt doar câteva exemple de domenii în care se pot da licența și masterul la facultatea de Agricultură. Există și alte domenii care sunt adesea oferite, cum ar fi biologia vegetală, tehnologia produselor alimentare, managementul deșeurilor și altele.
Este important sa vă documentați bine inainte de a alege o anumită specializare și să vedeți dacă aceasta se potrivește cu interesele și cariera dvs. viitoare.

~Agricultura: studenții învață despre tehnici de cultivare, irigații, fertilizare, protecția plantelor și altele.
~Horticultura: studenții învață despre cultivarea fructelor, legumelor, florilor și plantelor decorative.
~Zootehnie: studenții învață despre creșterea și îngrijirea animalelor de ferma, cum ar fi vaci, oi, porci, păsări și altele.
~Ingineria Agricolă: studenții învață despre utilizarea tehnologiei și a echipamentului în agricultură și horticultură.
~Agrochimie și protecția mediului: studenții învață despre utilizarea pesticidelor, fertilizatorilor și alte produse chimice în agricultură și despre impactul acestora asupra mediului
~Agronomie: studenții învață despre întreținerea și cultivarea terenurilor agricole, precum și despre utilizarea științei pentru a îmbunătăți producția agricolă.

2 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Cauta pe site-ul lor și găsești răspuns

| carevaescu a răspuns:

Depinde de facultate. Poti intra pe site-ul lor si vezi ce programe de studii au pentru licență si ce au pentru master.