| Adlai a întrebat:

Buna ziua lume!

Am și eu niște întrebări legat de gramatica și semne de punctuație.

Dacă gen vreau sa verific ca ceea ce am scris fie in Romana sau Engleză e 100% bine fără nicio greseala găsită, cum fac asta? Ca nu mai vreau sa mai depind de cineva sa-mi verifice textul. Vreau sa depind de mine. Ca dacă e după mine și vreau sa verific, atunci altcineva îmi verifica și-mi găsește multe greșeli gramaticale. Si nu mai vreau ca altcineva sa-mi facă treburile, vreau eu sa reușesc sa mi le rezolv cu succes.

Și vreau sa stiu și dacă cuvintele și pe care le-am scris sunt bine scrise sau nu.

Îmi ziceți și mie cum fac treburile astea? Adică sa le rezolv cu succes, fără sa mai depind de cineva?

Este posibil ca atunci când cineva nu prea a citit ceva in viața lui pana la 19 ani, dar măcar citește altceva gen, comentarii, postări etc… nu cărți atunci e posibil ca persoana sa facă un text fără greșeli? Din curiozitate intreb.

Dau funda! Serios vorbesc.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Inveti gramatica laughing. Cauti pe net: unde se pune virgula si de ce, unde se pune cratima si de ce, cand se foloseste care si pe care si asa mai departe.
Uite un site care poate sa-ti raspunda la aproape orice intrebare:
https://diacritica.wordpress.com

Dupa ce stii bine regulile in romana, te apuci sa le inveti si in engleza, ca altfel n-are niciun sens.

5 răspunsuri:
| FruttiFresh300 a răspuns:

Apucă-te de citit cărți fie în romana fie în engleză.
Si in întrebare ai avut greșeli de ortografie.
Cititul te va ajuta să înveți să scrii corect.

| Adlai explică (pentru FruttiFresh300):

Și crezi ca e posibil ca in scurt timp sa îmi dezvolt gramatica și ortografia?

| Adlai explică (pentru FruttiFresh300):

Crezi ca merge și dacă scriu povesti într-una? Și dacă fac așa se poate dezvolta și așa ortografia și gramatica, nu? Sau doar cititul?

Din curiozitate.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Adlai):

Pai e logic că o să simți când greșești. Citește cărți nu articole și alte prostii. Alege ceva din literatura universala care e foarte vastă și o să-ți și placă.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Adlai):

Apucă-te de citit mai întâi, te apuci de scris când stăpânești bine ortografia.