| Adriana6799nh a întrebat:

Bună ziua.
Pentru cei din cadrul facultății de litere (literatură universală și comparată): Ceea ce s-a studiat în liceu mai are vreo relevanță pentru studiile universitare? Dacă da, ce anume din materia specifică liceului se regăsește în cadrul cursurilor?

Răspuns Apreciat de Editori
| RobertMoon a răspuns:

Nu are nicio relevanță ce ai studiat în liceu cu cursul de literatură comparată sau universală. Doar dacă ești o persoană căreia i-a plăcut la viața ei să citească literatură (în special clasică) așa da, vei avea o legătură foarte mare pentru că îți va fi ușor să asociezi un anumit curent cu niste opere sau autori.

| RobertMoon a răspuns:

Îți spun asta ca absolvent al facultății de litere.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Ceea ce se face in liceu e 0, 1% din ceea ce se face in facultate. Nici nu are relevanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relevanta e doar gramatica.

| Adriana6799nh explică (pentru anonim_4396):

Și în ce manieră de predă aceasta? De la 0?

| Dintrebare a răspuns:

Buna. In special pentru specializarea despre care vorbesti, nimic din ce ai studiat la liceu nu o sa fie util. Doar daca nu ai avut la liceu ora de literatura universala. Eu de exemplu am avut un optional literatura universala pentru ca am facut socio-uman. Singurul lucru care util e ca in scoala generala s-a invatat gramatica limbii romane.