| vmalex21 a întrebat:

Buna Ziua.Ridic aici o problema a unui prieten de al meu care doreste sa se incadreze in Jandarmerie.Respectivul indeplineste toate criteriile de admitere cu exceptia,,notei la purtare,, care dupa cum bine stim este destul de subiectiva si se poate scadea si pentru faptul ca intr-o zi nu ai avut cravata la uniforma liceului(experienta mea).A absolvit liceul in 2015, media lui este in jurul notei 8. Exista vreo cale legala de a obtine macar procesele verbale incheiate pentru aceasta sanctiune disciplinara? Se poate contesta o astfel de nota in lipsa unor motive obiective care au condus la scaderea ei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a candida la admitere este obligatoriu ca media generala la purtare din anii de liceu sa fi fost cel putin 9. Daca o are mai mica nu va fi acceptat. Si este tarziu sa mai conteste aceasta medie, trebuia sa o conteste in fiecare semestru in care i-a fost scazuta.

| vmalex21 explică (pentru Ioandelasal):

Ar fi valabil si in cazul incadrarilor din sursa externa? Nu de alta dar am pe cineva in familie care a fost un fel de,, cal breaz,, si lucreaza bine mersi in cadrul MAI cu incadrare externa.Bineinteles nu va ganditi la dosare penale...

| Ioandelasal a răspuns (pentru vmalex21):

Pentru incadrarile din sursa externa nu este prevazuta conditia de nota, citez:
"ART. 6.(1)Condiţiile legale de recrutare a candidaţilor pentru admiterea în instituţiile de învăţământ pe locurile destinate formării iniţiale a cadrelor militare, precum şi pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, sunt următoarele:
a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) să cunoască limba română, scris şi vorbit;
c) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
d) să fie apţi din punct de vedere medical, fizic şi psihologic;
e)să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi, iar în cazul candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, să îi împlinească în cursul anului în care participă la concursul de admitere;
f)să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat, pentru candidaţii la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ;
g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
h) să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei când a intervenit reabilitarea;
i) să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni;
j)să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică sau să nu le fi încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani;
k) să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
l)să îndeplinească condiţiile de ocupare prevăzute în fişa postului, pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională.
(2)Aptitudinea/inaptitudinea prevăzută la alin. (1) lit. d) se constată de structurile de specialitate ale MAI, printr-o examinare medicală şi evaluare psihologică, potrivit reglementărilor specifice în domeniu. În situaţia în care se constată inaptitudinea pentru oricare dintre situaţii, procedura de recrutare încetează pentru candidatul respectiv. Evaluarea psihologică se susţine înaintea examinării medicale."