| Lejionarist a întrebat:

Buna ziua/seara, am o problema cu situatia scoala in momentul de fata. Sunt cls a XI-a si am chiulit aproape tot semestrul I de la liceu, am primit preavizul de exmatriculare. Doresc sa stiu daca ma pot transfera la alta clasa din liceul meu sau alt liceu. Sau este inevitabila exmatricularea si va trebuii sa repet anul in aceeasi clasa sau una diferita. Nu caut scuze sau sa ma plang ca de ce nu m-am dus, sincer sa fiu nu imi place deloc clasa in care sunt si nu ma simt bine, de fiecare data simt ca ma panichez cand sunt in preajma lor... Multumesc de raspunsuri si va doresc o zi/seara buna.

Răspuns Câştigător
| MădălinaMaya055 a răspuns:

Din cauza unor colegi,care-i doare in cot de tine, tu ajungi sa iti sacrifici viitorul? Crezi ca lor le pasa de tine? De ce esti asa si nu iti vezi de treaba, te duci la scoala sa iti termini studiile, pentru ca este super important sa ai un viitor bunicel, si ma refer sa ai cat sa poti pune o paine pe masa, ma refer la minimul acela.Incearca pe cat posibil sa le explici si la director ca nu iti place clasa, si la profesori la fel.Incearca sa schimbi clasa, si invata sa nu te mai panichezi, nu te mananca nimeni cat timp esti destept si ai grai cat sa ii zici dirigului/dirigintei ce te deranjeaza.Ai dreptul sa studiezi. Daca esti timid sau cum ai fii, nu mai fii asa.Invata faptul ca in orice clasa ai fii, poate nu o sa iti convina, insa gaseste subiecte comune cu fiecare si incearca sa te dai bine langa toti, chiar de nu iti sunt cei mai buni prieteni, sa te intelegi ca colegi cu ei.Sa colaborati, sa va ajutati in diverse proiecte.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti face cerere dar nu este obligatoriu sa-ti fie aprobata. Si apoi absentele te urmaresc si in alta clasa sau alt liceu, asa ca poti fi exmatriculat si daca s-ar aproba transferul.
Ce trebuie este sa nu mai faci absente nemotivate si atunci n-o sa fii exmatriculat.

| Iote a răspuns:

Nu iti place clasa, sau nu iti place scoala? Ai ajuns in clasa a XI-a alaturi de aceeasi colegi. Pana acum ti-au placut?
Discuta cu directorul daca e vorba doar de clasa si vezi daca e de acord sa te mute. Dar fiind la mijlocul anului si avand deja preaviz, va trebui sa fii mereu prezent la ore si sa mai si inveti ca sa le dovedesti ca nu altul e motivul si, sa treci clasa.

| ziftode a răspuns:

Din cate stiu eu, ca sa te lase sa te muti e un fel de "premiu" pentru note bune, ma indoiesc PROFUND, ca o sa te lase sa te muti dupa ce chiulesti un intreg semestru, pur si simpul considerentul e ca 1. nu meriti, si 2. cei la care te muti nu te vor

chiar daca nu o sa iti spuna nimeni asta in fata! si o sa iti tranteasca un regulament scolar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am dus din a 10-a sa muncesc.de la 16 ani. Si nu ma mai duceam la scoala. Din fericire profesorii au inteles ca nu chiuleam ca sa ma duc sa bat mingea pe maidan, si ma duceam la munca. Si m-au ajutat toti sa termin clasa. happy si a 10-a si a 11-a si a 12-a laughing daca ma duceam o data pe saptamana era bine laughing

| melodrama a răspuns:

Discuta cu directoarea, cu directoarea am rezolvat sa fiu " curat " si sa-mi pot lua vacanta de astazi. ai grija laughing