| anamaria1607 a întrebat:

Stie cineva care este treaba cu lista in asteptare de la admiterea la facultate? M-am inscris la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, la Universitatea Transilvania din Brasov si am fost trecuta pe lista de asteptare. Am aplicat la optiunile: Pedagogia Invatamtului Primar si Prescolar si psihopedagogie Speciala si m-am gasit pe acea lista, in conditiile in care au fost admisi si candidati cu medii mult mai mici decat a mea.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Candidatii aflati pe listele" de asteptare", asteapta la propriu pana ce se finalizeaza toate fazele admiterii.
In urma eliberarii unor locuri prin retragerea unor candidati sau prin eliminarea acestora din listele candidatilor admisi datorita neconfirmării locurilor sau neplatii transei taxei de scolarizare la termenele din contract, se vor genera noi liste. Astfel un candidat aflat în lista de asteptare poate fi admis pe un loc cu taxa sau fara taxa.Un candidat admis initial pe locuri cu taxa poate fi admis ulterior pe locuri fara taxa in urma redistribuirilor din cadrul fazelor.

Daca ai fi citit metodologia admiterii ai fi aflat ca la facultatea de psihologie si stiintele educatiei admiterea se face dupa principiul " optiunea bate media ". Candidati cu medie mai mica decat a ta au fost admisi tocmai pentru motivul ca au avut ALTA ORDINE a optiunilor, fapt care le-a permis ocuarea unui loc la buget sau la taxa ).