| DenisaIanos1234 a întrebat:

Stiti pe ce data se dau probele pentru Octav Bancila Iasi? Probe la teatru mai exact. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Prodana a răspuns:

Printre scolile infiintate in 1949 se numara si actualul Colegiu National de Arta "Octav Bancila" din Iasi, oras unde in 1860, domnitorul Alexandru Ioan Cuza intemeia prin decret domnesc, primele institutii de invatamant artistic de stat din Principatele Romane. In climatul artistic iesean, Scoala medie Tehnica de Muzica si Arte plastice a pastrat nestinsa faclia promoarii artei romanesti. Infiintata la 1 noiembrie 1949, Scoala Medie tehnica de Muzica din Iasi isi deshide portile la 20 noiembrie 1949 in localul din fosta str. Mohanescu unde astazi se afla Casa Universitatilor, cladire improprie desfasurarii invatamantului artistic.Scoala Medie de Arte Plastice a functionat ca sectie impreuna cu Scoala de Muzica si Coregrafie. In anul scolar 1949-1950 scoala a functionat cu trei sectii: muzica, arte plastice si coregrafie, avand un efectiv de 102 elevi dintre care 67 la muzica, 19... Funda?

| DenisaIanos1234 explică (pentru Prodana):

Draga mea, eu am intrebat de probe. Sau ai scris ca sa primesti puncte?