| dfk123r a întrebat:

Sunt clasa a 9-a la liceu teoretic, profil științe sociale. Pe timpul vacanței de vară, înainte de clasa a 10-a, as dori sa ma transfer la un liceu de arte, profil muzica, din orașul meu, Galați. As vrea sa stiu doar din ce se dau diferențele, din ce materii, ideile de subiecte pe care le-aș putea primi si din ce materii se da bac in clasa a 12-a.

Răspuns Câştigător
| Gabriela_Vasy_2003 a răspuns:

Nu prea este o idee buna sa mergi la liceul de arte, mai ales la muzică. In clasa a12a bacul îl vei da la Romana și Matematica, și din câte am inteles nu o sa il iei cu siguranță!
Se face mai multa muzica de cat romana și matematică...
Îți spun din propria experiență!?

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Admiterea la un liceu vocational (de arte) se face, in primul rand, printr-o testare a aptitudinilor. Nu stiu in ce masura sunt admise transferurile de la un profil generalist.

| valentina2392 a răspuns:

FOarte simplu! Mergi la secretariatu scolii si intrebi exact ce te intereseaza. Cucoanele care isi servesc cafeaua exact cand intrii tu pe usa sunt obligate sa-ti raspunda la intrebari.
Cred ca e cel mai simplu si concret asa! Mergi la scoala la care te vei transfera si o intrebi ce diferente trebuie sa dai ca sa intrii la eii si ce probe vei avea la bacalaureat! Succes!