| Elegant2016 a întrebat:

Buna ziua, sunt elev in clasa a-11-a si doamna de romana refuza sa imi incheie media din cauza ca dansa spune ca am prea putine note. Am 3 ore pe saptamana si am fost prezent (am maxim 5 absente tot semestrul). Am doua note (un 8 si un 7). Dansa imi spune ca ma lasa cu situatie neincheiata pana semestrul viitor. Ce pot face in situatia asta? Mentionez ca am trimis si un proiect la care nici nu s-a uitat, pe proiect trebuia sa imi mai puna o nota. Ce as putea sa fac? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia actuala trebuie sa-ti incheie media pe sem.I si cu 2 note, avand in vedere prevederile art.107, alin.(4^1) din Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4^1) În anul şcolar 2020-2021, prin derogare de la prevederile alin. (4), numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru."
Pesemne ca profesoara nu stie aceasta prevedere care a fost introdusa in Regulamentul-cadru prin Ordinul ME nr.3.108 din 12 ianuarie 2021.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu faci nimic, cu 2 note iți incheie media!

| lCupidon a răspuns:

Trebuie sa ii spui ca ai voie sa ți se încheie media cu doar 2 note indiferent de materie