| Noname212 a întrebat:

Sunt eleva in clasa a XI a, profil matematica informatica si de ceva vreme am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai mult la alegerea unei facultati.Momentan ma pregatesc la cele 3 materii de baza :d (mate,fizica,info), dar nu sunt foarte informata in ceea ce priveste alegerea unei "facultati bune si de viitor".As vrea sa aleg o facultate nu foarte foarte grea, care sa se bazeze pe materiile mentionate mai sus si din urma careia sa pot avea un viitor oarecum asigurat.Astept pareri, recomandari..etc

1 răspuns:
| DeeaMarry a răspuns:

Informatica. Clar o sa ai viitorul asigurat.
Te poti angaja inca din primul an, iar dupa ce termini facultatea salariul minim e de 2000 lei. Va ri reevaluat la fiecare 6 luni.
Desigur, trebuie sa iti placa si sa inveti mai ales singura. Nu e de ajuns sa inveti cat sa iei examenele.
Nu foarte foarte grea este Facultatea de Informatica, dar este destul de grea Politehnica(sectia calculatoare, daca vrei tot informatica). Dar Politehnica este de departe cea mai bine vazuta.