| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in anul 3(ultimul), la o facultate de litere din Craiova, dar vreau sa ma transfer la MASTER in Bucuresti, la o facultate de Info. Pot sa fac asta? Cand trebuie sa ma inscriu? Pot sa intru la buget?

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Salut. Dupa ce obtii licenta, te poti inscrie la master unde vei da un examen de admitere, sau interviu (in functie de politica facultatii), iar in urma rezultatelor vei fi repartizat la taxa/buget. Da, poti sa faci masterul in ce domeniu vrei, nu neaparat in domeniul in care ai obtinut licenta.

| aandrei1312 a răspuns (pentru RainbowD):

Nu se intra pe media obtinuta in licenta?

| RainbowD a răspuns (pentru aandrei1312):

Depinde de facultate. Sunt unele la care se ia în calcul media la licență, iar altele la care se ia în calcul doar examenul de admitere.

| Lion56 a răspuns (pentru aandrei1312):

La master se intra prin examen cam peste tot. Asa e si normal, asta din cauza ca poti face masterul in info si licenta de litere, cum vrei sa faci tu. Gandeste-te daca e logic sa intri cu o nota luata la licenta in litere, la o facultate de info unde e mult mai greu. Practic ai putea intra primul, in fata celor cu licenta in info, dar tu nici macar nu stii porni calculatorul. Nu zic ca e si cazul tau, banuiesc ca tu stii informatica la un nivel destul de avansat din moment ce te crezi in stare sa faci fata la un master de info fara sa fi facut licenta. Inscrierile se fac in sesiunea de admitere a facultatii respective. Succes!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, master se da tot din materia ce ai invatat la facultate.
Intrucat la litere nu prea se face info, cred ca va fi foarte greu sa concurezi cu cei care au terminat acolo (chiar daca vei fi acceptat).

| Adry05 a răspuns:

Nu poți să faci master dacă n-ai terminat licența

| cosmin1324 a răspuns:

E posibil, dar trebuie sa fi EXTREM de bun ca sa ai sanse sa intri la AC sau mate-info de la o facultate de profil uman.