| REDXMihai a întrebat:

Buna ziua TPU.

Am facut o greseala de cand am ales sa ma duc la o scoala profesionala si nu la liceu, acum ca am terminat profesionala m-am inscris la seral pentru terminarea celor 12 clase si eventual luarea bacului, dar eu as dori sa caut si o calificare.
Problema este ca nu prea m-am gandit si nu prea stiu ce mi-ar placea sa fac sau mai bine zis sa lucrez.
Ce as dori? Sa stiu si eu care sunt toate calificarile pe care le pot face in Romania (Bucuresti).

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

IT 6000 lei salariu in mana dar daca nu esti bun cu matematica nu faci fata

| Violleta2022 a răspuns:

Liceul facut la cursul seral este de 13 ani, dupa care te poti inscrie la BAC si sustine examenul, odata cu cei de la zi.
In ce privesc calificarile, depinde de tine ce meserie iti alegi!
Oricum, cu un simplu liceu terminat, nu vei iesii mai mult decat un simplu muncitor, dar te poti califica la locul de munca si capaatnd experinta poti avansa in pozitii de: sef de echipa sau maistru.

| christine99 a răspuns:

Ai o calificare deja de la scoala profesionala, in momentul asta nu prea ti-ar folosi una in plus.