| AlexAlxAlex a întrebat:

TPU, am o intrebare in prezent am 15 ani si sunt clasa a 8a, si as vrea sa ma fac progamator.
Ma voi duce la un liceu cu profil mate-info, si am note foarte bune la matematica, fizica, chimie etc. (am fost si la olimpiade) si imi place foarte mult calculatorul, si as vrea sa va intreb, ce facultate ar trebui sa urmez pentru a putea deveni progamator, si cam ce salariu are un progamator (intreb pentru ca am o pasiune de mult timp, sa calatoresc) si ma refer la salariu de progamator in Bucuresti sau orasele mari (Cluj-Napoca, Iasi, Timisoara, etc.)?
Si as vrea sa stiu o parere despre acest job, cum este, as vrea o parere de la un progamator sau student (de ce nu) daca se poate.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Eu sunt la sectia de Calculatoare la facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor din cadrul Universitatii Transilvania din Brasov. Iti pot spune ca pana acum (in anul 2) este foarte bine aici.
Eu la facultate am invatat C, C++ si Java ca si limbaje de programare, salariu depinde foarte mult de firma care te va angaja (poate prinzi o multinationala).
Avantajul este ca poti lucra de acasa.
Un programator entry level (cunosc un prieten) ia undeva la 1250 de lei (ceea ce mi se pare putin, ma rog... nu cunosc detaliile unde lucreaza si ceea ce face exact)
Salariile de obicei la firmele mari se discuta in euro, am auzit ca poti ajunge si la 2000 de euro la un programator.
Daca tot iti place sa calatoresti, eu zic sa te mai gandesti putin legat de Romania, poate poti sa te duci sa faci in alta tara facultatea. Acolo deja se schimba treaba, salariile sunt foarte mari.
Conteaza mult sa inveti bazele, poti urma orice facultate care se ocupa cu calculatorele / informatica.
Ar fi de recomandat sa intrii la sectia de calculatoare, ca sa faci si hardware, nu doar software.
Adica sa cunosti si partile tehnice a calculatorului, sa cunosti electronica (ceea ce fac si eu aici).
Alte detalii nu stiu ce sa iti dau... pana ajungi la facultate, se vor mai schimba treburile.
Succes!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai cam doua variante... facultatea de info daca te intereseaza strict partea se software sau automatica si calculatoare daca te intereseaza ai partea de hardware.

E un job pe carenu prea il poti face daca nu esti pasionat de domeniu. E un job destul de plictisitor si deloc dinamic dar se plateste foarte bine la momentul de fata incepand cu 5-600euro pentru incepatori ajungand si la 4-5000euro pentru seniori care au si functii manageriale

| MihaiNicu23 a răspuns:

Dupa trebuie sa faci facultatea de info si este platit destul de bine acest job.

| ziftode a răspuns:

Programare nu inseamna facultate
la facultate o sa inveti niste tehnici de programare, niste limbaje, etc.
PROGRAMARE INSEAMNA TALENT!
iar respectivul talent este foarte, FOARTE diferit de matematica si fizica, si chiar IT
singurul care se apropie ca idee, e sahul
iti doresc sa il ai happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programare nu este egal cu facultate. Baftă