| OFataHoinara a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu un rezumat la Alexandru Lapusneanu de Costache Negruzzi? Pur si simplu nu inteleg ce se petrece.

Răspuns Câştigător
| PuscasSergiu a răspuns:

Hai ca ti-l fac eu si nu e luat de pe net :* (pe capitole)

1."Daca voi nu ma vreti, eu va vreau..."
Dupa ce despotul este ucis de Tomsa, iar Al. Lapusneanul este invins de doua ori se duce la Constantinopol.Isi aduna 7 mii de spahini si pleaca spre Moldova cu gandul sa isi recupereze tronul. Cand a ajuns, Al. Lapusneanul afla ca nu este dorit nici de popor nici de tara.
Acesta ii raspunde ca va domni Moldova cu sau fara acordul boierilor sau al poporului.
Motoc incearca sa ii recapateze incrderea, dar Lapusneanul isi da seama imediat de planul acestuia, dar ii promite ca ii cruta viata doar pentru a se folosi de el.

2"Ai sa dai sama doamna..."

Tomsa nu este pregatit sa lupte, asa ca fuge, iar Lapusneanul isi recupereaza tronul.
Domnitorul se razbuna pe boieri luandu-le vietile fara mila la cea mai mica abatere.
Sotia sa, Ruxandra, vrea sa imbuneze inima sotului ei. Merge la el si ii povesteste cum a oprit-o o femeie pe strada si i-a spus ca este vaduva din cauza ei si ca are si 5 copii si ii arata sotiei de domnitor capul acestuia si ii spune ca va plati pentru greselile sotului.
Ruxandra se roaga la domnitor sa nu mai omoare pe nimeni. Acesta a promis ca nu va mai ucide pe nimeni, dar ca ziua urmatoare ii va da un leac al fricii.

3. "Capul lui Motoc vrem..."

Domnitorul "isi cere iertare" de la boieri si Dumnezeu in Biserica. Organizeaza un ospat de impacare cu toti boieri. Numai doi boieri Stronci si Spancioc nu l-au crezut si nu s-au dus la ospat.
La ospat Lapusneanul a ordonat sa fie ucisi 47 de boieri. Capetele acestoraa au fost asezate in forma de piramida, ca leac pentru frumoasa sotie.

4"De ma voi scula, pre multi am sa popesc eu..."

Dupa 4 ani de la acel macel, domnitorul s-a tinut de promisiune si nu a mai omorat pe nimeni, dar ii supunea la chinuri groaznice.
Lapusneanul s-a imbolnavit grav si vrea sa se calugareasca. Cand se trezeste la realitate si vede ca este imbracat in haine de calugar inebuneste si vrea sa o ucida pe sotia si fiul sau care acum este domnitor.
Ruxandra este sfatuita d Stronci sa puna otrava in bautura sotului.

Este facuta de mine :d. Stiu ca mai trebuie corectata, dar cel putin nu am dat copy paste straight face
Sper ca te-am ajutat :* si o fundita ar fi de ajutor happy

| OFataHoinara explică (pentru PuscasSergiu):

Nu l-am copiat pe al tau nici nu am vrut dea gata am vrut doar sa-mi explice cineva si mie ce se intampla atata tot... apreciez gestul si de aceea ti-am dat funda, insa sunt convisa ca nu oricine poate scrie asa si te rog frumos sa-mi zici adevarul adevarat!

| Dydu_Dyduletz_1996 a răspuns (pentru PuscasSergiu):

Serios? laughing atunci cum de l'am gasit si eu pe mai multe site'uri? Si e fix la fel?straight face -_-

| Vintilescu_Cătălin_1999 a răspuns (pentru PuscasSergiu):

Salut,sper ca imi va fi de folos!

| Ana1018 a răspuns (pentru PuscasSergiu):

E buna dar ce se intampla dupa ce este sfatuita Ruxandra sa puna otrava in bautura lui? O pune?

| Pale_Carmina_1990 a răspuns (pentru Ana1018):

Da.O pune si Lăpușeanu moare după câteva minute

12 răspunsuri:
| MissDi a răspuns:

Pe TPU nu se fac teme!

| OFataHoinara explică (pentru MissDi):

:p... Zău sa ști ca nu-s eu prima.

| xForSmile a răspuns (pentru OFataHoinara):

Imi dai te rog fundabatting eyelashes ca m-am chinuit sa scriu toata aiawinking

| AlexTitan a răspuns:

Deci in primul rand : Începutul nuvelei Alexandru Lapusneanul surprinde personajul ce ofera numele nuvelei intrând in Moldova intovarasit de vornicul Bogdan si o armata numeroasa 12312h74m având intentia de a-si recapata tronul pierdut din cauza tradarii boierilor. Lapusneanul intentioneaza sa faca acest lucru inlaturandu-l de la tron pe stefan Tomsa.

La un moment dat Lapusneanu poposeste undeva in apropierea Tecuciului unde este întâmpinat de patru boieri: Vornicul Motoc, postelnicul Veverita si spatarul Spancioc si Stroici, acestia vin din partea lui stefan Tomsa si încearca sa-l întoarca din drum pe Lapusneanu spunându-i ca poporul nu îl vrea. Insa acesta intelegand ca boierii doar încearca sa-l descurajeze se înfurie si le promite rasplata cuvenita de indata ce isi va recapata tronul.

Dupa plecarea celorlalti trei boieri, Motoc, impresionat fiind de mania lui Lapusneanu ii cade la picioare si ii cere iertare acestuia si îl roaga sa intre in Moldova fara armata straina deoarece va fi sprijinit de boieri si de popor. Domnitorul nu are încredere insa in cuvintele amagitoare ale batrânului vornic, ramanand neclintit in hotarârea sa.

Acest capitol constituie expozitiunea.

II "Ai sa dai sama Doamna"

Acela de al doilea capitol al nuvelei reprezinta intriga acesteia.

Alexnadru Lapusneanul nu întâmpina nici un fel de rezistenta din partea lui Tomsa si instalându-se la tronul Moldovei începe sa duca la îndeplinire ceea ce le promisese celor patru boieri. Astfel voievodul omora boierii la cea mai mica abatere si le distruge catatile.

Doamna Ruxandra, îngrozita fiind de faptele sotului sau îl roaga pe acesta sa înceteze si obtine promisiunea ca acest lucru se va întâmpla curând, Lapusneanul de asemenea ii promite sotiei sale ce ii va oferii un leac pentru frica.

III "Capul lui motoc vrem"

In cadrul celui de al treilea capitol este atins punctul culminant al acestei nuvele

In acest capitol Lapusneanul ii invita pe toti boierii la un ospat care are loc intr-o zi de sarbatoare dupa slujba religioasa la care domnitorul participa. Acesta întârzie la slujba, si dupa ce aceasta se încheie Lapusneanul se închina la icoane si saruta cu mare smerenie moastele lui Ioan. Acesta se suie din nou in strana si se caieste de faptele sale promitandu-le boierilor ca le va aduce pacea. Mai mult domnitorul le cere boierilor iertare si apoi ii invita la un ospat.

Banuind intentiile necurate ale domnitorului, Spancioc si Stroici nu se duc la masa domneasca.

Comfirmand temerile celor doi boieri ospatul se transforma pe neasteptate intr-un macel in care sunt ucisi 47 de boieri.

Poporul vine la palat amenintand sa forteze portile. Toate nemultunirile multimii se îndreapta împotriva lui Motoc, considerat a fii cauza tuturor relelor, de aceea poporul cere intr-un glas capul lui Motoc.

Alexnadru Lapusneanul îl arunca pe motoc multimii care omorandul pe motoc se razbuna pentru suferintele indurate. Acest moment constituie punctul culminant.

Dupa ce Vornicul Motoc este ucis de multime Alexnadru Lapusneanul porunceste sa fie taiate capetele boierilor din care face o piramida pe care o arata Doamnei Ruxandra pentru a-i da un leac de frica.

Dupa ce- ucide pe boieri, domnitorul porunceste sa fie cautati Spancioc si Stroici insa acestia reusesc da treaca granita nu înainte de a-i transmite domnitorului ca se vor vedea înainte de a muri.

IV "De ma voi scula pre multi am sa popesc eu"

Timp de patru ani Lapusneanul nu mai porunceste nici o executie insa, totusi, ii schingiuieste pe unii boieri considerati suspecti.

In timpul sederii sale la Hotin Lapusneanul se imbonlaveste si cazând la pat, intr-un moment de delir cere sa fie calugarit. Dorinte ii este îndeplinita si acesta primeste numele de Paisie. Odata revenit la realitate, Lapusneanul, ii alunga pe cei care l-au calugarit. Acesta o alunga si pe Ruxandra, care, la sfatul lui Spancioc pune otrava in bautura sotului sau care isi gaseste astfel sfarsitul.

Acest ultim capitol reprezinta, bineinteles, deznodamântul nuvelei Bafta tongue

| OFataHoinara explică (pentru AlexTitan):

Nu l-am copiat pe al tau nici nu am vrut dea gata am vrut doar sa-mi explice cineva si mie ce se intampla atata tot... apreciez gestul si de aceea ti-am dat funda, insa sunt convisa ca nu oricine poate scrie asa si te rog frumos sa-mi zici adevarul adevarat!

| PuscasSergiu a răspuns:

Nu știu dacă mai este relevant, dar aici poți găsi un rezumat detaliat pe capitole: https://www.rezumatecarti.com/......tache.html

Foarte sumar bun ca inspirație.

| Surlea_Daniel_1975 a răspuns:

Cum adica 7 mii de spahini?