| MARADINESCU a întrebat:

vin si eu cu 2 intrebari :
Sunt absolventa a facultatii de Comunicare si Relatii Publice, specializarea Comunicare. Doresc sa profesez in invatamant. M-am interesat (dat fiind faptul ca pe parcursul facultatii nu am facut modul psihopedagogic) si am aflat ca la Univer. din Bucuresti pot face modulul 1, pentru a profesa in invatamantul obligatoriu. M-am uitat si pe ce anume se axeaza acest modul, dar in urma acestui fapt, nu am observat ca m-ar pregati suplimentar de exemplu, pentru a preda limba romana.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Cum alegi materia pe care o predai? Se alege la inscrierea la modulul respectiv? Sau o alegi tu dinainte si te trezesti cu modulul terminat dar tu nu stii exact materia si modul de predare? Pentru ca asta mi se pare aberant.
2. Ce materii as putea sa aleg sa le "aprofundez" (daca se intampla asta)? Tinand cont de specializarea mea.
Asadar, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, as fi recunoscatoare.
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| InvatamProgramare a răspuns:

1. Modulul MPPD il faci pentru a invata sa predai ceea ce stii tu deja;
2. Dupa ce termini MPPD poti sa predai in functie de ce scrie pe diploma de Absolvire a facultatii sau a masteratului. Orice alteva vei fi incadrat ca profesor suplinitor;
M-am facut inteles?