| anonim_4396 a întrebat:

Voua va place matematica? Si daca da, de ce? Adica pe mine ma enerveaza la stiinta asta un lucru: exercitiile la care ma chinui 30 min -1h-2h si tot nu stiu sa le rezolv. Adica ok, invat conceptele, lucrez din clasa dar daca ma pun sa rezolv ceva mai greu : ghici ce? Nu stiu. Chiar daca stiu formulele si teoria in sine: nu ma ajuta ca ma blochez dupa 3 operatii. Si gen tot la meditator ajung sa imi explice...
Si in plus cum ajung profii de mate sa stie sa faca orice exercetiu le-ai da?
Si cum au ajuns oamenii sa gaseasca raspunsuri la astfel de exercitii in trecut in momentul in care sa zicem ca le-au descoperit pentru prima data, ca o data ce aflai un concept matematica prin sa zicem 1700 nu era o culegere de matematica cu raspunsuri la spate sa poti vedea daca ai facut corect sau nu sau nu puteai sa mergi la meditatii sa intrebi rolling on the floor)).
Am bacul anul asta btw si incerc sa fac cumva sa imi placa materia asta rolling on the floor)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exercitiile sunt ca sa exersezi cu ele.
Ia de la inceput, in serie, toate problemele de matematica din manualele claselor 5-12, rezolva din fiecare 3-5 exercitii!

| Ineys a răspuns:

Nu mi-o lua in nume de rau, iti spun adevarul. Sunt 2 motive pentru acest lucru:
1. O faci fortat, nu te intereseaza si nu ai cum sa inveti un lucru in felul asta.
2. Pur si simplu nu ai capacitatea necesara.

In matematica se folosesc niste concepte, formule, idei, cum vrei sa le spui care se pot aplica unui numar vast de probleme.

De exemplu ecuatia de gradul 2. Toate se rezolva absolut la fel: Calculezi delta, aflii radacinile, bla bla. Acum ca exista multe variatii si unele arata ciudat asta e partea a doua. Secretul e sa pui bazele de jos si sa intelegi tot, apoi faci conexiuni intre ce ai invatat si poti sa rezolvi si lucruri noi.

Pentru BAC iti sugerez sa te apuci de facut variante. Cat mai multe, cauta pe net si rezolva zilnic 3-4-5, pana te plictisesti. In felul asta o sa obtii cea mai mare nota dupa parerea mea. Nu are rost sa te apuci sa rezolvi 100 de exercitii cu matrici, apoi 100 cu integrale, etc etc. Nu, asta nu e eficient. Cea mai buna metoda e sa rezolvi variante de bac si acolo unde nu stii cauti raspunsul, citesti lectia aia, rogi pe cineva sa te ajuta sa rezolvi, etc. Data viitoare cand vei vedea un exercitiu asemanator e imposibil sa nu-l rezolvi.

| XYZ02 a răspuns:

Matematica din generala am iubit-o!(in generala aveai niste reguli simple,pe care daca le respectai, mereu ajungeai la rezultatul dorit, tot ce aveai de facut era decat sa descifrezi si imi placea sa trec prin probleme cu lejeritate)
Cea de la liceu, mate-info, ahh este o relatie love-hate(Trigonometria o urasc!).
Si eu sunt a 11-a si, ei bine cat despre bac, subiectul 2 mi se pare cel mai accesibil, subiectul 3 aproape la fel de accesibil,dar damn de nu urasc primul subiect,prea multe de calculat si de stiut formule,plus ca poti sa dai si de trigonometrie...(da stiu ca am spus ca la generala aveai niste reguli,chestia asta se aplica si aici, numai ca la EN pica lucruri pe care le inveti intr-un an cu lejeritate, la BAC, lucrurile sunt mai complicate)
Oricum, mult succes la bac!

| gabriel2004o a răspuns:

La nimeni nu le place acest obiect și nu ai ce face decât să te muți la alt obiect pentru ca vorbim de cel mai prost sistem de învățământ. Am ajuns uimit cand și proful meu nu stia sa faca un exercițiu deci nu esti singurul care nu înțelege chineză