| Lorry14 a întrebat:

Bunaaa. Am si eu nevoie de putin ajutorr puppy dog eyes. Passe compose, futur proche si l'imperfect cum se formeaza in franceza? + Exemple, va rogg :*.

Răspuns Câştigător
| Lorry14 explică:

Perfectul compus (Passé composé) se formeaza cu verbul auxiliar (être sau avoir) conjugat la prezent indicativ + participiul trecut al verbului de conjugat. (ex: Eu am iubit = J'ai aimé)

Futur proche se formeaza cu verbul "aller" la prezent + (nu mai stiu... verbul?) ex: Je vais aimer = Voi iubi.

Imperfectul indicativului (Imparfait) se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii:
-Grupa 1 (-er, -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
-Grupa 2 (-ir, -issais, -issais, -issait, -issions, -issiez, -issaient)
-Grupa3 (-re, -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
ex: J'aimais = Eu iubeam

8 răspunsuri:
| Acasel a răspuns:

Passe Compose-Se Formeaza Cu Verbul Avoir La Prezent + Particiupiul Verbului de Conjugat.La Verbele de Grupa 1 terminate in Er. se taie R-ul si ramane un E cu aaccent. Exemplu: J`ai Mange (eu Am mancat).La VERBELE REFLEXIVE SAU Cele de miscare nu mai se conjuga cu Avoir ci Cu Etre! Exemplu : Je Suis Alle(Eu Am MErs) Mers este verb de miscare. si un exemplu cuverb reflexi : Je Me Suis LEve( Eu m-am spalat).La Verbele Reflexivve. la persoana 1 se adauga Me, la pers a 2. Te/la persoana a 3.Se/ la pers 1 plural NOUs/ la a 2 pluarl Vous/la a 3 plural SE, TERMINATIILE PENTRU verbul Etre. o sa iti conjug un verb la trecut la toate persoanele: Je Me Suis Leve, Tu T`es LEve.Il S`ESt LEve.Pana aici se pastreaza Forma LEVE.Dar la Persoana a 3 Femin Se adauga un e. ELLE S`est LEvee. Nou Nous Sommes Leves, Vous Vous Etes Leves, Ils se Sont Leves. PERSOANELE DE PLural primesc un S. si la persoana a 3 femin plural se adauga un E si un S. ELLE s`est Levees.Mai Sunt Niste Chichite Verbele cu particiupiu trecut Neregulat. ETRE-ETE. deci cand conjuci etre la passe compose zici; J`ai ETE, FAIRe-Fait.Mettre-Mis,Prrendre-Pris,Voir-Vu.AVOIR-Eu.DEVOIR-Du-Pouvoir-Pu/Savoir-Su/Connaitre-Connu/Venir-Vennu e Putin Greut asta...Dar Futur Proche se Formeaza Astfel: Cu Verbul Aller la Prezent + Infintivul verbului de conjugat( Forma Verbului de dictionar) ex, Je Vais LIRe- EU VOI CITI. FUNDApuppy dog eyes

| RubikSD a răspuns (pentru Acasel):

Domnu' HHH_8080, exista un buton aclo pe tstatura: "enter" pe care il poti folosi cu incredere!

| Lorry14 explică (pentru RubikSD):

laughing

| Lorry14 explică (pentru RubikSD):

"Imparfait" este acelasi cu "l'imperfect"?

| RubikSD a răspuns (pentru Lorry14):

Ced ca da...

| Lorry14 explică (pentru RubikSD):

Mersii frumos :*

| Acasel a răspuns:

Lory14 Razi happy Dar Tu Nu Sti cum se formeaza verbele.straight faceReSpect NuRaspundLaProsti.si I`mparfait ese acelasi cu l`imperfect

| Lorry14 explică (pentru Acasel):

Tu ai dat copy-paste pe net laughing