| assss a întrebat:

BUNNA. La evaluarea nationala, am taiat o operatie(matematica) cu 3 linii orizontale. Voi fi penalizat? Se va considera frauda datorita faptului ca poate fi un semn?

Răspuns Câştigător
| LG_3455 a răspuns:

Nu cred, si eu am taiat cu doua linii obligi dar nu cred ca are nimic. Dupa parerea mea chestia cu taiatul este o prostie, pe langa faptul ca trebuie sa te concentrezi la lucrare mai trebuie sa tai si cu o linie si sa scrii si frumos si toate alea.Atr.17(14) spune "Elevii care doresc sa corecteze o greseala taie fiecare rand din pasajul gresit cu o linie orizontala.In cazul in care unii elevi,din diferite motive-corectari numeroase,greseli care pot fi interpretate drept semn de recunoastere-doresc sa-si transcrie lucrarea, primesc coli tipizate.".Am avut un coleg care nu stia ca este gresit si a subliniat un titlu, iar acum risca sa i se anuleze lucrarea.E o prostie...

2 răspunsuri:
| vioreld a răspuns:

Nu vei fi penalizat/a. Se spune doar sa nu,, ascuti,, pixul pe foaie, dar in rest poti taia cu 2 sau 3 linii pe orizontala sau verticala.
Deci in concluzie NU vei fi depunctat/a.

| BNSAV a răspuns:

La mine s-a citit ca se taie DOAR CU O LINIE pe orizontala. Acum...depinde de cei care corecteaza.